Plány švédského předsednictví: prioritou je podpora Ukrajiny a řešení energetické krize
Švédský premiér Ulf Kristersson v úterý europoslancům na jejich plenárním zasedání ve Štrasburku představil plány předsednictví své země v Radě Evropské unie, prioritou podle něj dál bude zejména podpora Ukrajiny a řešení energetické krize. Dalšími úkoly podle šéfa švédské vlády budou také dohled nad dodržováním vlády práva v unijních zemích, opatření pro boj se změnami klimatu nebo posilování konkurenceschopnosti.
Kristersson ve svém projevu pochválil Česko za vynikající práci, kterou jako předsednická země zvládlo za předchozích šest měsíců.
Švédsko přebralo předsednickou štafetu. V jakém stavu mu ji Česko předává?
Číst článek
„Chceme zelenější, bezpečnější, svobodnější Evropu,“ shrnul hlavní témata tohoto pololetí švédský premiér. „Žijeme ale v obtížné době, v Evropě zuří válka,“ dodal s tím, že právě v důsledku ruské invaze na Ukrajinu se musí Evropská unie vyrovnat s ekonomickými problémy a energetickou krizí.
„Není nic důležitějšího než boj za demokracii... Režim Vladimira Putina podcenil nejen Ukrajinu, ale i celou Evropskou unii,“ řekl Kristersson za potlesku europoslanců. Sedmadvacítka se podle něj musí zaměřit nejen na aktuální podporu ukrajinské vlády a armády, ale také na budoucí rekonstrukci země.
Pomoci by v tom měly i peníze, které Brusel v rámci sankcí zablokoval ruským občanům a firmám figurujícím na sankčních seznamech. „Zmrazený ruský majetek musí být součástí řešení... je třeba ty peníze využít na to, abychom zaplatili alespoň část škod,“ popsal svou představu premiér.
Švédské předsednictví
Švédsko převzalo předsednickou roli od Česka začátkem měsíce, ve vedení Rady Evropské unie bude do konce června, pak jej nahradí Španělsko.
Česko má plán na obsazení vlivných postů v EU. Chce využít chváleného předsednictví, popisuje zpravodaj
Číst článek
Kristersson stojí v čele švédské vlády teprve dva a půl měsíce. Jeho menšinový pravicový kabinet se opírá také o hlasy euroskeptické a protiimigrační strany Švédští demokraté, proto se čeká na to, jak se předsednictví popasuje s dlouhodobými snahami Evropské unie o reformu migračních a azylových pravidel. Švédský premiér se o tomto tématu před poslanci zmínil jen několika slovy.
Právě absenci jasného postoje ohledně migrace vyčetli švédskému premiérovi například čeští europoslanci za Piráty.
„Jsem ráda, že švédský premiér jako první prioritu předsednictví zmínil odhodlání pokračovat v trendu nastoleném Českou republikou, tedy k jednoznačné podpoře Ukrajiny v boji s ruskou invazí... Co vnímám naopak jako slabinu, je malý důraz na řešení migrace současné i budoucí. To se nám bohužel vrátí jako bumerang,“ uvedla Markéta Gregorová.
Šéfka socialistické frakce S&D Iratxe Garcíaová Pérezová ve svém vystoupení upozornila, že Kristersson se nezmínil o právech migrantů, ale ani o ženských právech.