Istanbul kvůli koronaviru částečně uzavírá pěší zónu v centru. Dodržování zákazu mají hlídat drony
V Istanbulu postaví kvůli zhoršující se epidemické situaci bariéry na rušnou pěší zónu Istiklal Caddesi a místní úřady budou pomocí dronů kontrolovat, aby počet lidí na této 1,4 kilometru dlouhé třídě najednou nepřesáhl sedm tisíc. Informoval o tom ve středu deník Hürriyet. Turecká vláda tento týden dále zpřísnila opatření proti šíření koronaviru, zavedla mimo jiné noční zákaz vycházení a o víkendech omezila vycházení i ve dne.
Istiklal Caddesi (Třída nezávislosti) je velmi oblíbeným cílem místních i turistů. Je plná kaváren, restaurací, obchůdků i galerií a nočních klubů. Během turistické sezony na ni denně přijdou statisíce lidí. I nyní v době pandemie tam chodily denně desítky tisíc lidí, napsal deník Hürriyet. Od čtvrtka tam bude moci přijít jen sedm tisíc lidí najednou a vstup a výstup bude z opačných konců. Opatření přijala radnice místní čtvrti.
Kvůli zhoršující se epidemické situaci turecká vláda od tohoto úterka zpřísnila protikoronavirová opatření. V celé zemi zavedla noční zákaz vycházení v pracovní dny a o víkendu (od pátečních devíti večer do pondělních pěti ráno) je omezeno vycházení i ve dne. Výjimku mají lidé pracující například v zásobování, zdravotnictví či zemědělství.
Nově se v Turecku také zavřely lázně, sauny, bazény, zábavní parky a lidé mladší 21 let a senioři starší 64 let nesmí cestovat veřejnou dopravou. Zakázána jsou také shlukování většího počtu lidí, včetně domácích oslav, což má platit i na Vánoce a na Silvestra.
Do nákupních center smí pouze lidé, kteří mají v mobilních telefonech nainstalovanou aplikaci, takzvaný HES kód, který dostanou od ministerstva zdravotnictví a který je nutný i pro cestování meziměstskou veřejnou dopravou či pro vstup do státních institucí. Vláda ho zavedla už za první vlny epidemie a jde o způsob trasování nakažených a jejich kontaktů.
Dvojnásobné počty
Už od 21. listopadu platí v Turecku zavření kin, škol a tradičních tureckých kaváren a sportovní akce se smí konat jen bez diváků. Restaurace mohou prodávat pouze jídlo s sebou a stejně jako obchody a trhy mají zkrácenou otevírací dobu od 10 do 20 hodin.
Erdogan nabádá Turky k ‚dobrovolné karanténě‘. V zemi je bezmála šest tisíc nakažených koronavirem
Číst článek
V úterý turecké ministerstvo zdravotnictví oznámilo 30 110 nákaz potvrzených za poslední den a 190 úmrtí s covidem-19. Podle sdružení tureckých lékařů TTB jsou reálné počty nakažených za den až dvojnásobné.
Ministr zdravotnictví Fahrettin Koca v úterý oznámil, že Turecko začne už 11. prosince očkovat zdarma zdravotníky vakcínou čínské firmy Sinovac, která je nyní ve třetí fázi testování. Turecká vláda podepsala zatím kontrakt na 50 milionů dávek této vakcíny, zájem má i o vakcínu firem Pfizer a BioNTech. Turecko se snaží vyvinout i vlastní vakcínu.