V Turecku předčasně končí záchranáři z Izraele, Rakouska nebo Slovenska. Obávají se o bezpečnost
Jihovýchodní Turecko postižené před týdnem ničivým zemětřesením v neděli opustila skupina izraelských záchranářů, která svůj předčasný odchod z oblasti zdůvodnila bezpečnostními obavami. Informoval o tom server The Times of Israel. Už v sobotu oznámili rakouští a němečtí záchranáři, že kvůli zhoršující se bezpečnostní situaci v oblasti pozastavují záchranné operace. Agentura APA pak napsala, že rakouští vojáci ukončí operaci k pondělnímu poledni.
Asi čtyři desítky izraelských záchranářů z dobrovolnické organizace United Hatzalah pomáhaly v oblasti města Kahramanmaraş, která je jednou z nejpostiženějších tímto zemětřesením. Mluvčí organizace v neděli uvedl, že záchranáři dostali informace o bezpečnostní hrozbě. Blíže k ní sdělil pouze to, že souvisí s oblastí, v níž působí a která se nachází v blízkosti syrských hranic.
Mrtvá těla převažují, říká o misi hasičů v Turecku mluvčí. Někde je stále naděje na záchranu
Číst článek
Dalším důvodem jejich obav byla blízkost tureckého města Gaziantep, v němž v minulosti působili teroristé z organizace Islámský stát. Navíc mezi obyvateli postiženého regionu roste napětí kvůli podle nich nedostatečné pomoci ze strany turecké vlády.
Mluvčí izraelských záchranářů, kteří měli v Turecku původně pobýt deset dnů, uvedl, že má informace i o výhrůžkách únosy zahraničním skupinám.
V oblasti tureckého města Kahramanmaraş nicméně zůstávají izraelští vojáci, kteří už také v neděli ukončili záchranné operace. Důvodem je podle izraelských médií ale to, že naděje na záchranu přeživších je už velmi malá. Dál na místě zůstanou izraelští vojenští lékaři, kteří tam provozují polní nemocnici, v níž ošetřili stovky lidí zraněných při zemětřesení.
Obavy o bezpečnost
Už v sobotu oznámili rakouští a němečtí záchranáři působící v provincii Hatay, že pozastaví operace kvůli obavám o bezpečnost. Uvedli, že mezi místním skupinami narůstá agresivita a že slyšeli i výstřely. V pondělí agentura APA napsala, že rakouští vojáci budou k dispozici k záchranným operacím do poledne a pak se odeberou na letiště v Adaně.
Neplatily stavební normy. Teď se bude Erdogan snažit hlavně uchovat svůj režim, říká turkolog
Číst článek
Už od neděle se ale podle APA tato jednotka na záchranných pracích nepodílela a v sobotu obnovila práce jen díky ochraně, kterou jí zajistily turecké jednotky. Osm desítek rakouských vojáků a vojaček bylo v Turecku od minulého úterý.
V pondělí rovněž v Turecku ukončily práci dvě skupiny německých záchranářů – I.S.A.R. Germany a skupina záchranářů se psy, informovala agentura DPA. Působili stejně jako rakouští vojáci v provincii Hatay, kde byli od úterka.
O den dříve se v neděli vrátili z Turecka slovenští záchranáři, i oni jako důvod uvedli zhoršující se bezpečnostní situaci, ale také už jen mizivou šanci na záchranu živých. Slovenskou jednotku tvořilo deset hasičů a pět příslušníků horské služby. Původně měli misi naplánovanou na sedm dní.