Turecko a USA chtěly v Sýrii vytvořit bezpečnostní zóny, země to považuje za útok na svou svrchovanost
Dohodu Spojených států a Turecka o vytvoření bezpečnostní zóny na severovýchodě Sýrie Damašek vnímá jako otevřený útok na syrskou svrchovanost a celistvost státu. S odvoláním na sdělení syrské vlády o tom dnes informovala agentura Reuters. Turecko a Spojené státy ve středu oznámily, že se dohodly otevřít v Turecku společné operační centrum, které bude koordinovat ustavení bezpečnostní zóny v severní Sýrii. Obě strany o tom jednaly v Ankaře.
Vytvoření společného operačního centra za účelem spravování území na hranici s Tureckem Damašek podle zdroje ze syrského ministerstva zahraničí vnímá jako agresi vůči Sýrii ze strany Spojených států a Turecka, uvedla syrská státní agentura SANA. Zdroj zároveň nejnovější dohodu označil za „nebezpečnou eskalaci ohrožující mír a stabilitu v oblasti“.
Zatčení, unesení, nezvěstní. Informace o více než 100 tisících Syřanech nelze ověřit, říká tajemnice OSN
Číst článek
Podle tureckého ministerstva obrany má zóna fungovat jako koridor a pomoci bezpečnému návratu syrských uprchlíků do vlasti. Zároveň ale z hraničního území vytlačí ozbrojené kurdské oddíly.
Turecko chce podle agentury AP společně s USA získat pod svou kontrolu pohraniční pás území východně od řeky Eufrat v šířce až 30 kilometrů. Podle představ Ankary na něm nebudou působit ozbrojené milice syrských Kurdů (YPG).
Ačkoli jde o spojence USA, které Kurdy podporovaly v boji proti Islámskému státu, Turecko milice řadí k teroristům a spojencům zakázané Strany kurdských pracujících a o ustavení této zóny usiluje už dlouho. Hrozilo dokonce ofenzivou do oblasti kontrolované oddíly YPG.