,Česko se chová bez dobré vůle.‘ Polský premiér odmítl verdikt Soudního dvora EU o zastavení Turówa

Předseda polské vlády Mateusz Morawiecki v úterý důrazně odmítl pondělní rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie uložit Polsku pokutu kvůli sporu s Českem ohledně dolu Turów. Podle premiéra je verdikt naprosto špatný a Varšava využije všechny právní i jiné prostředky k tomu, aby prokázala jeho nevyváženost. Informovala o tom zpravodajská televize TVN24, podle níž Morawiecki také obvinil Česko z nedostatku dobré vůle.

Varšava (Aktualizováno: 20:55 21. 9. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mateusz Morawiecki, polský předseda vlády

„Nemáme v úmyslu Turów vypnout, připravilo by to miliony polských rodin o elektřinu,“ zdůraznil Morawiecki | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

Rozhodnutí unijního soudu tvrdě kritizují i polští odboráři.

„Nemáme v úmyslu Turów vypnout, připravilo by to miliony polských rodin o elektřinu,“ zdůraznil Morawiecki.

Unijní soud vyměřil Polsku pokutu půl milionu eur (12,7 milionu Kč) denně za to, že nezastavilo těžbu v hnědouhelném dole Turów poblíž české hranice. Finanční sankci má Varšava platit do chvíle, než uposlechne jarního příkazu soudu a práce v dole zastaví.

Podmínky rozhodnutí Soudního dvora

Zpravodaj TVN24 v Bruselu řekl, že pokud Varšava nebude platit, mohou jí být kráceny prostředky vyplácené z dlouhodobého rozpočtu Evropské unie. V případě, že by Praha žalobu stáhla, zastaví se každodenní načítání pokuty, ale Polsko bude i tak muset zaplatit sumu, která mu do té doby naběhla.

Pokuta už se načítat začala, protože polská vláda v pondělí převzala rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie.

Předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v Turówu vydal Soudní dvůr Evropské unie v květnu po české žalobě, podle níž důl mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích.

Polsko však příkaz dodržet odmítlo a požádalo soud o jeho zrušení s tím, že náhlé zastavení těžby by ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst.

Význam elektrárny pro zemi

Elektrárna Turów, která spaluje uhlí ze sporného dolu, vyrábí až sedm procent energie v Polsku a odbory tvrdí, že bez elektrárny by polskému energetickému systému hrozily výpadky a růst cen.

Polská vláda také upozorňuje, že jde o jediný zdroj tepla pro obyvatele města Bogatynia a jeho okolí.

Polsko má kvůli těžbě v dole Turów platit penále půl milionu eur denně, rozhodl Soudní dvůr EU

Číst článek

„Nikdo v Evropě, a zejména ten, kdo nemá žádnou sociální legitimitu, by neměl svévolně přijímat takové rozhodnutí, které ohrožuje energetické zabezpečení země, které způsobí, že miliony občanů mohou zůstat bez elektřiny a bez tepla. Toto rozhodnutí je zcela špatné, absolutně svévolné a založené na špatných předpokladech,“ prohlásil předseda vlády na tiskové konferenci.

Současně podle TVN24 obvinil českou stranu z toho, že se chová „absolutně bez dobré vůle“. Postoj Čechů podle něj neodůvodňují nadcházející volby v České republice.

Česko svou únorovou žalobu opřelo vedle obav o pitnou vodu také o argument, že Polsko porušilo pravidla posuzování vlivu rozšíření dolu na životní prostředí. Polská vláda se proti žalobě brání, zároveň však spolu jednají expertní skupiny obou zemí o návrhu mezivládní dohody, která by spor vyřešila.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme