U Fukušimy vzniká ocelová bariéra proti úniku radioaktivity do Pacifiku

Radiace v moři u Fukušimy roste i přes utěsnění praskliny ve 2. reaktoru za pomoci tekutého skla. Havarijní týmy proto začaly budovat ocelovou bariéru, která by měla zabránit dalšímu úniku kontaminované vody. Do obcí v dvacetikilometrové evakuační zóně v okolí jaderné elektrárny Fukušima Daiči se ale i přes varování úřadů vracejí jejich obyvatelé.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Měření radioaktivity člověka, který žije v blízkosti jaderné elektrárny Fukušima

Měření radioaktivity člověka, který žije v blízkosti jaderné elektrárny Fukušima | Foto: Gregory Bull | Zdroj: ČTK

Podle japonských médií zůstala po celou dobu od katastrofy v evakuované zóně asi stovka převážně starších lidí, další se ale v uplynulých týdnech vždy jednorázově vraceli pro cennosti nebo přijížděli zkontrolovat opuštěný majetek.

Vláda premiéra Naoto Kana přitom zvažuje, že tuto zónu ještě rozšíří a vstup do okruhu dvaceti kilometrů od elektrárny přímo zakáže.

V samotné jaderné elektrárně pokračuje vypouštění celkem jedenácti a půl tisíce tun slabě radioaktivní vody do Pacifiku, stav poškozených reaktorů pak má zjistit bezpilotní vrtulník, který by mohl vzlétnout už v neděli.

Robert Mikoláš, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme