Unie nezahájí přístupové rozhovory s Gruzií. Ukrajina je na dobré cestě, uvedla von der Leyenová
Evropská komise (EK) vzkázala Gruzii, že pokud země nezmění kurz, nedoporučí zahájení rozhovorů o jejím členství v Unii. Zmínila zejména gruzínské parlamentní volby, ve kterých se podle mezinárodních pozorovatelů objevily podvody a zastrašování. Naopak posuzování souladu ukrajinské legislativy s normami Unie postupuje hladce. Pokud Ukrajina splní všechny podmínky, vyjednávání o jednotlivých kapitolách by mohlo začít již v roce 2025.
„Dne 26. října 2024 se gruzínští občané zúčastnili parlamentních voleb. Předběžná zjištění mezinárodní pozorovatelské mise vedené OBSE odhalila několik nedostatků, k nimž došlo v napjatém a vysoce polarizovaném prostředí,“ uvedla Evropská komise ve své tiskové zprávě.
Pozorovatelé z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) mimo jiné upozornili, že při volbách se objevily případy kupování hlasů, vícečetného hlasování či, že se hlasování konalo v nenávistné atmosféře. Hlášeny byly také případy rvaček u volebních místností. „Tato předběžná zjištění potvrzují potřebu komplexní volební reformy, což bylo zdůrazněno již v minulých klíčových doporučeních,“ dodala EK.
Výsledky voleb jsou naprostá krádež hlasů. Gruzie se stala obětí speciální ruské operace, míní prezidentka
Číst článek
„EU je nadále odhodlána prohlubovat partnerství,“ stojí ve zprávě týkající se Gruzie. „Pokud ale Gruzie nezvrátí dosavadní postup, nebude Evropská komise moci uvažovat o doporučení zahájit s Gruzií vyjednávání“. Skupina gruzínských volebních pozorovatelů dokonce v pondělí uvedla, že má důkazy o komplexních a rozsáhlých podvodech a navrhuje anulování nejméně patnácti procent hlasů.Ve volbách podle oficiálních výsledků zvítězila vládní strana Gruzínský sen, ale hlava státu a opoziční strany výsledky zpochybnily a odmítají je uznat.
Předseda Evropské rady Charles Michel v reakci na zprávy o podvodech vyzval gruzínskou ústřední volební komisi a další úřady, aby splnily svoji povinnost a „rychle, transparentně a nezávisle vyšetřily porušování volebních pravidel a obvinění z nich“. Dodal, že EU se bude situací v Gruzii zabývat příští měsíc na neformálním summitu v Budapešti. Maďarsko je tento půlrok předsednickou zemí EU.
Osobně jsem viděla násilí u voleb v Gruzii. Lidé dávali do urny více hlasů jedné straně, popisuje Gregorová
Číst článek
Proces rozšíření EU je nadále založen na zásluhách a závisí na objektivním pokroku každého z partnerů, zopakovala unijní exekutiva. To vyžaduje odhodlání provést nevratné reformy ve všech oblastech práva EU.
„V napjatém geopolitickém kontextu je ještě důležitější než dříve dokončit znovusjednocení našeho kontinentu za dodržování stejných demokratických hodnot a právního státu. V posledních letech jsme učinili velký pokrok směrem k integraci nových členských států. A rozšíření zůstane hlavní prioritou nové Evropské komise,“ uvedla ke členství Ukrajiny v EU von der Leyenová.
Ukrajinské odhodlání
„Zahájení přístupových jednání s Ukrajinou bylo důležitým uznáním ukrajinského odhodlání pokračovat v reformách na cestě k přistoupení do Evropské unie,“ uvedla EK ve svém prohlášení. „Po první mezivládní konferenci v červnu 2024 postupuje analytické zkoumání acquis (unijní legislativy) hladce,“ uvedla komise v tiskové zprávě. „Za předpokladu, že Ukrajina splní veškeré podmínky, se komise těší na zahájení jednání o klastrech, počínaje těmi základními, možná již v roce 2025,“ dodala.
Evropská unie se chystá udělat strašlivou chybu, řekl Orbán. Připojení Ukrajiny opět nepodpoří
Číst článek
Podobně se komise vyjádřila i k situaci v Moldavsku, u něj ocenila odhodlání pokračovat v reformách „navzdory neustálému vměšování Ruska a dopadu ruské útočné války proti Ukrajině“. Stejně jako u Ukrajiny, by i tady mohlo jednání o tzv. klastrech začít již v příštím roce.
V případě Ukrajiny i Moldavska probíhá takzvaný screening. Jde o proces mezi EK a daným kandidátským státem, kdy je posuzována národní legislativa a identifikovány oblasti, kde je potřebné sladit s legislativou unijní. Screening je nutným předpokladem k otevření klastrů, které vždy zahrnují několik přístupových kapitol.
Tematických klastrů je celkem šest. První, takzvaný základní, zahrnuje například oblast soudnictví a základních práv či spravedlnosti, svobod a bezpečnosti. Druhý klastr se týká vnitřního trhu, třetí konkurenceschopnosti a růstu, čtvrtý životního prostředí, energetiky a dopravy, pátý zemědělství a koheze a šestý vnějších vztahů, tedy i zahraniční, bezpečností a obranné politiky.
Původně měla komise v plánu hodnotící zprávu zveřejnit již 16. října, nakonec ale vše o 14 dnů odložila; podle dostupných informací, vyčkávala na výsledky moldavských a gruzínských voleb.