Spor washingtonské univerzity. Studenti a vedení se přou o vylepení plakátů kritických k čínskému režimu
Spíš sportovní událost, nebo propagandistická akce totalitního čínského režimu? Boj o vyznění probíhajících zimních olympijských her v Pekingu se přenesl i na americkou univerzitní půdu. Na žádost části čínských studentů ředitel Univerzity George Washingtona v americkém hlavním městě oznámil, že nechá odstranit protestní olympijské plakáty a vyšetřit jejich vylepení. Po vlně protestů své rozhodnutí upravil.
Spor se vede o sérii plakátů čínsko-australského umělce Badiucaa. Ten ztvárnil zimní olympijské disciplíny jako metaforu fungování čínské diktatury, která teď hry hostí.
Na jednom z plakátů hokejová postava se symboly čínského režimu tělesně napadá tibetského mnicha, na dalším biatlonista střílí spoutaného Ujgura.
Plakáty se minulý týden objevily vylepené na kampusu Univerzity George Washingtona nedaleko Bílého domu. Univerzitní Čínská kulturní asociace si stěžovala, že jde o podněcování k etnické nesnášenlivosti a o hrozbu pro asijské studenty. Nahlásila věc policii a plakáty byly odstraněny.
Odstranění plakátů
Během pondělí prezident univerzity Mark Wrighton vydal prohlášení, ve kterém píše, že odstranit plakáty byla chyba a že si měl o věci nejprve zjistit víc, než ji poprvé komentoval.
Olympijské hry v Číně jsou pro mě osobně fackou do tváře, říká Ujgur žijící v USA
Číst článek
Dodal, že jde o práci čínského autora kritizujícího čínský režim, a tak nejde o rasistické plakáty, ale o politické vyjádření. Podpořil svobodu slova, kreativní umění, vyšetřování zastavil.
Ale sám autor Badiucao, který dal svou tvorbu volně k dispozici, na dálku z Austrálie prezidentovi univerzity napsal, že adekvátní by bylo plakáty také vrátit, kde byly, nejlépe nastálo. A vzkázal mu, že u někoho tak vzdělaného nevěří, že šlo o nedostatek informací, a nikoli o záměr, když původně nechal plakáty odstranit.
Badiucao je také prý v kontaktu přímo se studenty, kteří plakáty vylepili a kteří se prý obávají odvety ze strany Čínské kulturní asociace. Tu oslovil s žádostí o vyjádření k celé záležitosti web Axios, ale marně.
1/ @GW University George Washington University Chinese Students and Scholars Association (GWUCSSA) is launching a witch-hunt to the student activists puting my boycott #beijing2022 posters in campus.
A classic smear campaign to cancel criticism against CCP via calling it “racism”.
04:44 – 05. 02. 2022
Nenávist vůči Asiatům
Nenávistné projevy vůči lidem asijského původu mají ve Spojených státech dlouhou historii. I proto je současná atmosféra složitější.
Jejich novou vlnu zaznamenali asijští Američané s pandemií covidu, kterému tu někteří včetně bývalého prezidenta Donalda Trumpa intenzivně říkali čínský virus.
Čínský režim je stále agresivnější. Koronavirus není problém zdraví, ale politiky, říká umělec Badiucao
Číst článek
Podle dat FBI počet zločinů z nenávisti vůči asijským Američanům prudce roste, v lednu město San Francisco oznámilo jejich meziroční nárůst o víc než 500 procent.
Loni kvůli tomu vznikl i zvláštní zákon a americká města zažila masové protesty proti násilí vůči asijským Američanům poté, co muž v Atlantě zastřelil osm lidí, z toho šest žen asijského původu, byť v rozsudku se nakonec zločin z nenávisti neobjevil.
Celkově jde o velký problém – a právě na tuto notu se Čínská kulturní asociace na Univerzitě George Washingtona snažila hrát.
Kritici tvrdí, že zdaleka nereprezentuje všechny čínské studenty a že zneužívá problematiky rasismu vůči asijským Američanům ve snaze hájit zájmy čínského režimu, a naopak popírat etnické násilí vůči Ujgurům, Tibeťanům a dalším menšinám v Číně.