Florida v referendu odmítla volnější pravidla potratů. Jinde zastánci interupcí slaví

Obyvatelé Floridy v referendu odmítli rozvolnění potratové politiky, kterou letos tento americký stát výrazně zpřísnil. Rozvolnit potratovou politiku odmítli podle agentury AP také voliči v Nebrasce či Jižní Dakotě. Naopak v Missouri, kde jsou interrupce až na výjimky zapovězené, si voliči vyžádali zanesení práva na ukončení těhotenství do státní ústavy. Podle agentury AP zastánci práva na potrat uspěli v šesti státech a v dalších třech nikoliv.

Washington (Aktualizováno: 12:58 6. 11. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dva transparenty na různých demonstracích pro a proti potratům na Floridě

Potraty jsou v USA značně kontroverzní otázkou (ilustrační fotografie) | Foto: Tori Lynn Schneider/Tallahassee Democrat/USA Today Network/Imagn Images | Zdroj: Reuters

Vítězství si zastánci práva na interrupci mohou připsat také v Arizoně, Coloradu či Nevadě. Pro zanesení změny do ústavy v Nevadě a uvedení v platnost ale budou muset hlasovat ještě v roce 2026, napsala AP. New York, kde jsou potraty legální, schválil změny, které mají zabránit diskriminaci v této oblasti.

Na Floridě jsou potraty zakázané po šestém týdnu těhotenství, dříve to bylo až po 15. týdnu. AP před hlasováním uváděla, že případný úspěch liberalizace by znamenal značnou ránu pro republikánského guvernéra Rona DeSantise.

3:43

Potratová turistika v USA kvete. Můžou vás ale udat, že o možnosti interrupce jinde mluvíte, říká doktorka

Číst článek

V Marylandu a Montaně se lidé v plebiscitu vyslovili pro zanesení reprodukčních práv, jejichž součástí je i svobodné rozhodnutí ukončit těhotenství, do státní ústavy. Se začleněním práva na potrat do ústavy souhlasili také obyvatelé Arizony. Tento stát doposud umožňuje interrupci do 15. týdne těhotenství, nově to bude do dosažení životaschopnosti plodu, což znamená rozmezí 22. až 24. týdne.

Právo na potraty zanese do ústavy po referendu rovněž Colorado, kde bude tento zákrok hrazen ze zdravotního pojištění.

Uspěla také iniciativa v New Yorku, která se nepřímo týkala potratů, ač je výslovně nezmiňovala. Newyorské referendum se týkalo reprodukčního zdraví a posílení práv občanů v této věci samostatně rozhodovat.

V Missouri, kde jsou nyní potraty až na výjimky zdravotní nouze zakázané, voliči rozhodli, že ženy právo na interrupce budou mít zaručeno ústavou. Stát nicméně může zákrok omezit do dosažení životaschopnosti plodu.

Předmětem všelidového hlasování jsou interrupce také v Nebrasce, Nevadě a Jižní Dakotě.

Potraty jsou v USA značně kontroverzní otázkou. Předloni nejvyšší soud po téměř 50 letech přelomovým rozhodnutím zrušil federální právo na interrupci, čímž jednotlivým státům umožnil rozhodovat o zákazu umělého ukončení těhotenství.

Prezidentské a kongresové volby doprovází v řadě států série referend, jejichž tématem jsou nejen potraty. Například v Georgii voliči hladce schválili návrh na úpravu státní ústavy tak, aby se předešlo rychlému zvyšování daně z nemovitosti. Na Floridě naopak neuspěla snaha legalizovat rekreační užívání marihuany.

Obyvatelé Portorika, nezačleněného území USA, opět odpovídají na otázku, zda by tato ostrovní země měla stát 51. americkým státem. Dřívější referenda podpořila vstup do unie s USA. Rozhodující slovo v této věci má nicméně Kongres USA.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme