Nikdy jsme neřekli, že Húsíové okamžitě přestanou. Útočit budeme, dokud to bude potřeba, zní z USA
Spojené státy budou pokračovat v úderech na pozice Íránem podporovaných šíitských povstalců v Jemenu, kteří ohrožují lodní dopravu v Rudém moři. Podle tiskových agentur to ve čtvrtek řekl americký prezident Joe Biden, který současně připustil, že americko-britské bombardování zatím povstalcům nezabránilo, aby dále útočili na obchodní lodě v oblasti.
Americká armáda mezitím oznámila, že uskutečnila další údery proti dvěma raketám Húsíů připraveným k odpalu. „Když se ptáte, zda (údery) fungují, zda Húsíe zastavily, ne. Zda budou pokračovat, ano,“ řekl Biden novinářům při odjezdu z Bílého domu.
Doutná další problém? Útoky Američanů můžou rebely v Jemenu vyprovokovat, upozorňuje expert
Číst článek
Také mluvčí Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby novinářům řekl, že útoky proti Húsíům „budou pokračovat tak dlouho, jak bude třeba“, aniž by o nich Bílý dům pokaždé informoval předem. Čtvrteční údery byly podle něj podobné těm ze středeční noci, když zlikvidovaly rakety připravené k odpálení do jižní části Rudého moře.
Americká armáda v noci na čtvrtek už počtvrté během týdne zaútočila na pozice povstalců, střely odpálené z amerických lodí a ponorek v Rudém moři zasáhly čtrnáct raket Húsíů, jež velitelství vyhodnotilo jako bezprostřední hrozbu.
Odpoledne pak uskutečnila dodatečné údery. „Síly amerického Centrálního velitelství udeřily na dvě húsíjské protilodní střely, které byly namířené do jižní oblasti Rudého moře a připravené k odpalu,“ uvedlo regionální velitelství americké armády (CENTCOM) na síti X.
Bílý dům ve středu oznámil, že Spojené státy znovu zařadí jemenské povstalce na seznam globálních teroristických skupin. Smyslem sankcí souvisejících s tímto krokem je odstřihnout takové skupiny od zdrojů financování.
Húsijští povstalci ovládají velkou část západního Jemenu včetně většiny jemenského pobřeží Rudého moře a od listopadu útočí na komerční plavidla na této klíčové námořní obchodní trase včetně Adenského zálivu. Tvrdí, že útoky jsou reakcí na válku Izraele v Pásmu Gazy a na podporu, kterou některé země poskytují izraelské vládě.
Další plavidla na seznamu
Povstalci prohlašují, že navzdory americko-britským odvetným úderům hodlají ve svých akcích pokračovat. Na seznam „legitimních“ cílů tak nyní zařadili i americká a britská plavidla. Naposledy ve středu zasáhli americkou nákladní loď Genco Picardy, incident se obešel bez zranění.
Britská agentura pro námořní bezpečnost Ambrey oznámila, že nákladní loď amerického majitele plující pod vlajkou Marshallových ostrovů ohlásila, že přibližně 87 mil (157 kilometrů) jihovýchodně od jemenského přístavu Mukallá se k ní přiblížily čtyři bezpilotní letouny a kroužily nad ní. Loď podle Ambrey nebyla zasažena a pokračuje v plavbě.
Romancov: Húsíové neútočí na lodě spojené s Izraelem. Nevím, jak by to chtěli rozlišovat
Číst článek
„Nikdy jsme neřekli, že Húsíové okamžitě přestanou,“ uvedla mluvčí amerického ministerstva obrany Sabrina Singhová na tiskové konferenci na dotaz, proč americké údery Húsíe dosud zjevně neodradily od dalších útoků. Od zahájení odvetných úderů před necelým týdnem však podle ní povstalci podnikají útoky v menším rozsahu.
Napjatá situace v oblasti Rudého moře a Jemenu vyvolává otázky, zda válka mezi Izraelem a teroristickým hnutím Hamás v Pásmu Gazy už nepřerostla v širší konflikt na Blízkém východě.
Singová nicméně uvedla, že Spojené státy nevedou válku proti Húsíům. „Neusilujeme o válku, nemyslíme, že bychom byli ve válce s Húsíi. Húsíové jsou ti, kdo neustále posílají protilodní střely na nevinné námořníky,“ řekla mluvčí Pentagonu s tím, že Spojené státy spolu s partnery jednají výlučně v sebeobraně proti vojenským kapacitám Húsíů.