‚Odchod Solejmáního je hořký.‘ Íránský duchovní vůdce Chameneí slíbil za smrt generála tvrdou odvetu
Smrt Kásema Solejmáního, velitele íránských elitních jednotek, znásobí pohnutky k odporu proti USA a Izraeli. Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí tak reagoval na noční raketový útok Američanů v iráckém Bagdádu, při kterém Solejmání zemřel. Původce útoku podle něj čeká tvrdá odveta. Podobně se vyjádřil i íránský prezident Hasan Rúhání. Irácký premiér Ádil Abdal Mahdí považuje útok za agresi vůči Iráku a masivní porušení jeho suverenity.
Dvaašedesátiletého Kásema Solejmáního zabila americká raketa na mezinárodním letišti v Bagdádu. Americká armáda použila při útoku bezpilotní letadlo. Při útoku na konvoj vozidel rovněž zahynul velitel iráckých milicí Abú Mahdí Muhandis.
„Odchod Solejmáního je hořký, ale boj bude pokračovat až do konečného vítězství a zločinci budou mít život těžší,“ uvedl Chameneí v prohlášení. Zároveň Solejmáního označil za „mezinárodní tvář odboje“.
Na příkaz Trumpa. USA zabily během vítání na letišti v Bagdádu šéfa íránských elitních jednotek
Číst článek
V zemi má být vyhlášen třídenní státní smutek, pohřeb šéfa Kuds i ostatních obětí amerického útoku se očekává v sobotu.
„Írán a svobodné národy tohoto regionu“ Solejmáního smrt pomstí, sdělil íránský prezident Hasan Rúhání. „Solejmáního mučednictví přiměje Írán, aby ještě rozhodněji čelil americké rozpínavosti a bránil islámské hodnoty. Írán a další země regionu, jež usilují o svobodu, se nepochybně pomstí,“ stojí dále v jeho prohlášení.
Íránský ministr obrany Amír Chátamí pohrozil zničující odvetou. „Za nespravedlivou Solejmáního vraždu bude následovat zničující pomsta na všech, kdo se na ní podíleli a jsou za ni odpovědní,“ řekl ministr.
Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf prohlásil, že smrt Solejmáního posílí odpor proti USA a Izraeli v regionu a po celém světě. Útok na Solejmáního pak označil za extrémně nebezpečnou a hloupou eskalaci napětí. Ministrovo prohlášení rozšířila íránská televize.
„Brutalita a tupost amerických teroristů, kteří zavraždili velitele Solejmáního, nepochybně posílí odpor v regionu a na celém světě,“ konstatoval ministr. „Spojené státy nesou odpovědnost za veškeré následky tohoto ničemného dobrodružství,“ dodal.
Tvrdou odplatu Spojeným státům slíbily také íránské Revoluční gardy, jejíž elitní skupiny byl Solejmání velitelem.
V pátek bude podle agentury Reuters svolána mimořádná schůze hlavního íránského bezpečnostního orgánu, Nejvyšší rady národní bezpečnosti, která se má útokem na generálmajora Solejmáního zabývat. Oznámil to v Teheránu mluvčí rady Kejván Chosráví.
Podle komentáře íránské televize je rozkaz prezidenta Donalda Trumpa k vraždě Solejmáního „největší chybnou kalkulací Spojených států“ od druhé světové války. „Lid regionu už Američanům nedovolí, aby tu zůstali,“ uvedla televize.
Zničující válka?
Irácký premiér Ádil Abdal Mahdí se obává, že americký útok „vyprovokuje v Iráku zničující válku“. Útočnou akci, která se odehrála na bagdádském letišti, označil za útok na Irák a narušení jeho svrchovanosti, jež vyvolá válku v Iráku, celé oblasti a ve světě.
Velitel irácké skupiny Liga spravedlivých Kaís Chazalí uvedl v pátek své oddíly do pohotovosti a nařídil jim, aby se připravily na boj. Podle něj Američané budou muset brzy z Iráku odejít. „Všichni velitelé by měli být v pohotovosti pro nadcházející bitvu a velké vítězství,“ řekl. Chazalího Liga má kolem 10 tisíc členů.
Další odpůrce americké přítomnosti v Iráku, duchovní Muktada Sadr, v pátek řekl, že jeho milice jsou připraveny Irák bránit. „Jako vůdce iráckého vlasteneckého odboje vydávám rozkaz všem mudžáhidínům (bojovníkům), zejména Mahdího armádě… a všem vlasteneckým a disciplinovaným skupinám, aby byly připraveny chránit Irák,“ sdělil Sadr v prohlášení. Mahdího armáda má podle různých odhadů až 50 tisíc členů.
Plánoval znovu zabíjet, říká Trump o smrti Solejmáního. V Teheránu demonstrují tisíce Íránců
Číst článek
Sadrovy milice v minulosti bojovaly proti USA, postupně se Sadr zapojil do politického života, ale zůstal kritikem americké přítomnosti v Iráku. Agentura Reuter píše, že kritizoval také vměšování Íránu a vyzval všechny strany, aby se chovaly „moudře a rozumně“.
Izraelská armáda je v pohotovosti. Ministr obrany Naftali Bennett svolal schůzku armádních velitelů k posouzení bezpečnostní situace.
Vůdce libanonské organizace Hizballáh Hasan Nasralláh v pátek řekl, že Hizballáh bude pokračovat v tom, co začal Solejmání, a postará se o to, aby jeho cíle byly naplněny. Podle něj je odpovědností všech bojovníků Hizballáhu potrestat ty, kdo Solejmáního zabili.
Syrská agentura SANA napsala, že syrská vláda „zbabělý americký útok“ odsuzuje. Podle ní to vyhrotí situaci na Blízkém východě.
Ruské ministerstvo zahraničí označilo americký raketový útok v Bagdádu za „avanturistický krok, který povede ke zvýšení napětí v celém regionu“. Ministerstvo přitom podle agentury TASS vyjádřilo „upřímnou soustrast íránskému lidu“ nad úmrtím Solejmáního, jenž „oddaně sloužil ochraně národních zájmů Íránu“.
Kritické hlasy z USA
Ze Spojených států pak nepřicházejí jen pozitivní reakce. Například někteří demokratičtí senátoři říkají, že Solejmání byl sice nepřítelem USA, ale jeho zabití ohrozí životy dalších Američanů.
‚Okamžitě opusťte Irák.‘ USA nařídily po zabití Solejmáního evakuaci Američanů ze země
Číst článek
„Solejmání byl nepřítelem Spojených států, o tom není pochyb. Otázkou je, zda Amerika právě zavraždila bez jakéhokoli souhlasu Kongresu druhého nejmocnějšího muže v Íránu a vědomě tak započala potenciální válku v regionu?“ napsal na twitteru Chris Murphy, demokratický senátor za Connecticut.
Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová uvedla, že americký útok by mohl vyvolat další nebezpečnou eskalaci násilí na Blízkém východě. „Nejvyšší prioritou amerických čelných představitelů je chránit americké životy a zájmy,“ uvedla v prohlášení demokratka Pelosiová.
Podle ní ale Spojené státy nemohou dál ohrožovat životy svých vojáků, diplomatů a dalších občanů „provokativními a nepřiměřenými akcemi“. „Nálet z dnešního večera by mohl vyvolat další nebezpečnou eskalaci násilí,“ dodala předsedkyně Sněmovny reprezentantů. USA a svět si podle ní nemohou dovolit stupňování napětí „do bodu, ze kterého není návratu“.
Útok na Solejmáního podle Pelosiové americká administrativa provedla „bez konzultace s Kongresem“. Podle Pentagonu zabila Solejmáního americká armáda na příkaz prezidenta Trumpa.
Vojenskou akci kritizovali také někteří uchazeči o demokratickou nominaci v boji o Bílý dům včetně Joea Bidena. Podle něj by se USA mohly ocitnout na pokraji dalšího velkého konfliktu.
Biden řekl, že prezident Trump „hodil dynamit do sudu s prachem“. Spojené státy by se podle něj mohly ocitnout „na pokraji velkého konfliktu napříč Blízkým východem“.
Také podle senátora Bernieho Sanderse „Trumpova nebezpečná eskalace“ USA přivedla blíže „k další katastrofální válce na Blízkém východě“.
Útok odsoudila také další uchazečka o demokratickou nominaci do letošních prezidentských voleb, senátorka Elizabeth Warrenová. Podle ní se jedná o „bezohledný krok“, který zvyšuje pravděpodobnost dalšího konfliktu na Blízkém východě. Solejmání byl nicméně podle Warrenové „vrah zodpovědný za smrt tisíců, včetně stovek Američanů“.
Republikáni Trumpa brání
Republikáni z Kongresu se za prezidenta postavili. Republikánský senátor Marco Rubio na twitteru uvedl, že jednotky Kuds si samy vybraly cestu eskalace, takže odpovědnost za vše, co přijde, padá na ně.
Senátor Lindsey Graham Trumpovu „odvážnou akci proti íránské agresi“ ocenil. „Íránské vládě: pokud chcete více, dostanete více,“ dodal.
Republikánský šéf senátního výboru pro armádu Jim Inhofe uvedl, že Spojené státy netouží po válce, budou ale reagovat na hrozby vůči „našim občanům, vojákům a přátelům, jak prezident dlouho sliboval“.
Kdo byl Kásem Solejmání?
Solejmání byl významný íránský generál, patřil k nejdůležitějším postavám teheránského režimu. Byl velitelem elitní jednotky Kuds íránských Revolučních gard, které Spojené státy označují za teroristickou organizaci. Elitní jednotky vedl od roku 1998. Byl také spolustrůjcem zahraniční politiky této země v regionu. Řídil íránské vojenské operace v Iráku a Sýrií.
Zodpovídal se přímo nejvyššímu íránskému duchovnímu Alímu Chameneímu. Deník Guardian píše, že podle mnohých odborníků šlo o druhého nejvýše postaveného muže režimu. Měl údajně větší vliv než íránský prezident Hasan Rúhání.
Ropa prudce zdražuje. Trh tak reaguje na zabití íránského generála Solejmáního
Číst článek
„Generál Kásem Solejmání byl již po několik desetiletí symbolem šíitských ozbrojených sil elitního útvaru Kuds v rámci Revolučních gard. Pro celý region byl velice uznávaným, respektovaným vojenským stratégem a velitelem. Byl člověkem, který působil jako svorník mezi všemi šíitskými milicemi. Realizoval také snahu Íránu o prosazení šíitského vlivu od Íránu až o Středozemní moře. Ovlivňoval i všechny šíitské skupiny, a to včetně Hizballáhu,“ uvedl pro Český rozhlas Plus bývalý předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel.
„Z tohoto pohledu byl pro všechny státy regionu nejen symbolem, ale i určitým rizikem, protože takto silný vliv Íránu mnoho zemí v regionu nevítá. Dá se očekávat, že Írán bude na tuto situaci reagovat nějakou odvetou, ale nepředpokládám, že by smrt jednoho člověka měla mít zásadní vliv na bezpečnostní situaci v regionu, i když ten symbol s sebou nese určitý dopad,“ dodal.
Solejmání podle Pentagonu aktivně plánoval útoky na americké diplomaty na Blízkém východě. Podle USA měl také na svědomí například smrt stovek amerických vojáků při invazi do Iráku, kde učil šíitské milice klást nálože u silnic. Z těch posledních akcí se měl Solejmání podílet třeba na znovudobytí Aleppa syrským režimem Bašára Asada.
Zorganizoval také údajně několik přímých raketových útoků a také útoků drony na Izrael ze syrského území. A v posledních měsících se měl podílet na potlačování iráckých protivládních protestů, při kterých zemřely stovky lidí.
Podle Američanů stál Solejmání i za nedávným útokem na americké velvyslanectví v Bagdádu. Agentura AP varuje před možnou íránskou odvetou proti americkým nebo izraelským cílům.