USA vyslaly k Íránu letadlovou loď. ‚Jde o reakci na znepokojující náznaky a varování,‘ tvrdí ministr

Spojené státy vysílají na Blízký východ letadlovou loď jako varování určené Íránu, uvedl v noci na pondělí bezpečnostní poradce amerického prezidenta John Bolton. Následně během dne to na twitteru potvrdil i ministr obrany Patrick Shanahan, který rozhodnutí označil za reakci na íránskou hrozbu.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americká letadlová loď USS Abraham Lincoln

Americká letadlová loď USS Abraham Lincoln | Zdroj: Reuters

„Je to prozíravý přesun kapacit v reakci na náznaky reálné hrozby ze strany sil íránského režimu,“ napsal Shanahan s tím, že vyslání letadlové lodi a bombardérů na Blízký východ odsouhlasil kvůli íránské hrozbě.

„Vyzýváme íránský režim, aby se zdržel veškerých provokací. Poženeme Írán k odpovědnosti za jakýkoli útok na síly USA nebo naše zájmy,“ dodal.

1 of 2: Last night's announced deployment of the @USS Abraham Lincoln and a @USAirForce bomber task force to the @U.S. Central Command area of responsibility, which I approved yesterday, represents a prudent repositioning of assets in response to indications of a credible threat by Iranian regime forces.

19:36 – 06. 05. 2019

348 857

„USA nechtějí válku s íránským režimem, ale jsme plně připraveni odpovědět na jakýkoli útok, ať už ho provedou (íránské) islámské revoluční gardy, nebo íránské jednotky,“ uvedl Bolton.

Bez bližších podrobností dodal, že USA reagují na „četné znepokojující a eskalující náznaky a varování“. Washington chce podle něj takto vyslat Íránu vzkaz, že jakýkoli útok na americké zájmy či zájmy amerických spojenců narazí na „neúprosnou sílu“.

2 of 2: We call on the Iranian regime to cease all provocation. We will hold the Iranian regime accountable for any attack on US forces or our interests.

19:36 – 06. 05. 2019

293 684

Bolton uvedl, že USA posílají na Blízký východ údernou skupinu v čele s letadlovou lodí USS Abraham Lincoln. Toto plavidlo je už ve Středomoří, kde se nedávno účastnilo vojenského cvičení, uvedla agentura AP.

Podle ní Boltonovo prohlášení znamená, že by loď teď měla zamířit na východ do Rudého moře a pak možná dále do Arabského moře nebo do Perského zálivu. V Perském zálivu podle AP nemají USA nyní žádnou letadlovou loď.

Vyslání americké letadlové lodě na Blízký východ přichází v době zvýšeného napětí mezi Washingtonem a Teheránem. USA před měsícem zařadily íránské revoluční gardy na seznam teroristických organizací, což experti označili za výjimečný krok, neboť Washington dosud nikdy formálně neoznačil ozbrojené síly jiného státu za teroristickou skupinu. V reakci na to Írán označil za teroristickou organizaci americké ozbrojené síly.

Torpédoborce v Jihočínském moři

Dvě americké válečné lodě propluly v pondělí ráno spornou oblastí Jihočínského moře, kterou si nárokuje Čína. S odvoláním na sdělení mluvčího americké armády o tom informovala agentura Reuters. Čínské ministerstvo zahraničí krok odsoudilo. Otázka statutu Jihočínského moře je jedním z hlavních sporů mezi oběma velmocemi.

Grandiózní projekt? USA chtějí novou dohodu omezující jaderné zbraně, v klubu má být i Čína

Číst článek

Americké torpédoborce Preble a Chung Hoon propluly ve vzdálenosti menší než 12 námořních mil od útesů Gaven a Johnson, které jsou součástí Spratlyho ostrovů. Čína staví na útesech umělé ostrovy, na kterých buduje přistávací plochy a vojenské základny. Následně prohlašuje jejich okolí za svoje teritoriální vody. Spojené státy jejich nárok neuznávají, stejně jako další země v regionu.

Podle mluvčího americké sedmé flotily mělo být proplutí výzvou přílišným územním nárokům Číny a mělo zajistit přístup do těchto vod podle mezinárodního práva.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí prohlásil, že USA tímto krokem porušují čínskou suverenitu a poškozují mír, bezpečnost a pořádek v tomto důležitém moři. „Čína je silně znepokojena a staví se rozhodně proti,“ dodal.

Na různé části Jihočínského moře si kladou nárok Brunej, Indonésie, Malajsie, Filipíny, Tchaj-wan, Vietnam a Japonsko. Čína však prohlašuje, že jí na téměř celé území moře přísluší historické právo.

Čínské nároky neuznal v roce 2016 mezinárodní rozhodčí soud v Haagu, Peking však oznámil, že se rozhodnutím nebude řídit. Americké armáda proto do oblasti pravidelně vysílá své lodě a tvrdí, že tak činí v rámci zásady svobodné plavby. Šéf čínského námořnictva minulý měsíc prohlásil, že tato zásada by neměla být zneužívána k potírání práv jiných států.

Jihočínským mořem vedou významné námořní trasy a pod jeho dnem se mohou nacházet velké zásoby ropy a zemního plynu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme