USA znovu vyzvaly Rusko ke zničení nové střely, které mají být v rozporu se smlouvou o raketách
In 1987, the US and Soviet Union signed the INF Treaty, banning ground-launched ballistic and cruise missiles with a range of 500 to 5,500 km. Since 2014, the US believes that Russia's Novator 9M729 violates this agreement. DNI Coates explains why: https://t.co/4XAwKajSyv pic.twitter.com/iBGD6AozEq
— T⚉ny Adams🌻 (@tadams0620) December 1, 2018
Spojené státy v pondělí znovu vyzvaly Rusko, aby zničilo novou střelu s plochou dráhou letu, představující podle USA přímé porušení smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF). Američané také obvinili Rusko z destabilizace globální bezpečnosti, napsala agentura Reuters.
Nová střela, která má dolet 500 až 1500 kilometrů a může být vybavena konvenční či jadernou hlavicí, představuje „silné a přímé ohrožení Evropy a Asie“, uvedl americký velvyslanec Robert Wood na konferenci o odzbrojení, pořádané OSN.
Rusko nacvičovalo odvetné raketové údery u krymských břehů. ‚Systém Bal splnil úkoly,‘ oznámila flotila
Číst článek
„Bohužel, Spojené státy čím dál více zjišťují, že Rusku nelze důvěřovat ohledně dodržování závazků v oblasti kontroly zbraní a že jeho (ruské) nátlakové a zhoubné akce po celém světě zvyšují napětí,“ prohlásil.
„Rusko musí prokazatelně zničit všechny střely SSC-8, odpalovací zařízení a další vybavení, aby se opět dostalo do souladu se smlouvou INF,“ řekl americký diplomat. Zároveň znovu potvrdil záměr vlády Donalda Trumpa začátkem února odstoupit od dohody INF z roku 1987.
USA minulý týden odmítly ruskou nabídku jednat o zachování smlouvy INF, která udržuje jaderné rakety mimo Evropu, protože by se podle Američanů nedala řádně ověřovat a Washington by se připravil o odstoupení od smlouvy příští měsíc.
Bez reakce
Wood vyčetl Rusku také podporu syrského prezidenta Bašára Asada a dodávky vyspělých zbraní, jako jsou protiletecké rakety S-300, Íránu. Útok nervovým jedem na bývalého ruského zpravodajského důstojníka a britského špiona Sergeje Skripala a jeho dceru, podniknutý loni v březnu v Salisbury, podle diplomata předvedl „bezohledné chování“ Ruska, nedodržujícího dohodu o zákazu chemických zbraní.
Ministerstvo zahraničí: Česko podporuje USA a vyzývá Rusko, aby dodržovalo smlouvu o raketách
Číst článek
Londýn z otravy Skripalových obviňuje důstojníky ruské vojenské rozvědky GRU, Moskva to popírá. Skripalovi se mezitím zotavili.
Ruská delegace přítomná v Ženevě podle Reuters bezprostředně na Woodova slova neodpověděla.
Rusko porušování smlouvy popírá a naopak obviňuje Spojené státy z pokusu poškodit strategickou stabilitu odstoupením od smlouvy INF, čímž prý Washington chce ospravedlnit vývoj vlastních raket.
Novator 9M729
V Ženevě se tento měsíc konaly konzultace ruských a amerických expertů o smlouvě INF, které pro obě strany skončily zklamáním, protože žádný pokrok nepřinesly.
NATO sdílí závěr USA, že Rusko nedodržuje smlouvu o raketách. Spojené státy hrozí, že ji také poruší
Číst článek
Minulý měsíc Rusko odmítlo Spojeným státům inspekci svého sporného zbraňového systému Novator 9M729, na Západě označovaném SSC-8. USA soudí, že Rusko závažným způsobem porušilo pravidla INF, když od poloviny minulého desetiletí vyvíjelo, testovalo a následně i rozmístilo tento systém. Severoatlantická aliance stanovisko Washingtonu jednoznačně podpořila, ruský systém je podle NATO hrozbou pro evropskou bezpečnost.
Americký ministr zahraničí Mike Pompeo začátkem prosince oznámil, že Spojené státy za 60 dní spustí půlroční „výpovědní lhůtu“ smlouvy, pokud Rusko do té doby neuzná svou chybu a nezačne ověřitelným způsobem její ustanovení znovu plnit. Ruské ministerstvo zahraničí následně projevilo ochotu se Spojenými státy jednat o vzájemných inspekcích.
Prezident Trump vysvětloval záměr odstoupit od smlouvy INF i tím, že se smlouva nevztahuje na třetí země, například Čínu či Severní Koreu.