Úprk před policií, tři výstřely a opožděná první pomoc. Smrt Afroameričana z Atlanty minutu po minutě
Téměř tři týdny od smrti George Floyda, která v desítkách amerických měst rozpoutala masové protesty proti rasismu a policejní brutalitě, Spojené státy zasáhl další případ úmrtí Afroameričana během policejního zásahu. Sedmadvacetiletý Rayshard Brooks byl dvěma bělošskými strážníky zastřelen poté, co se pokusil při zatýkání uprchnout. Jak přesně se incident v Atlantě odehrál, ukazuje podrobná rekonstrukce zpracovaná deníkem The New York Times.
Incident, který skončil smrtí 27letého Afroameričana a otce čtyř dětí, se odehrál v pátek krátce před půlnocí v blízkosti jedné z poboček řetězce rychlého občerstvení Wendy‘s.
Ve 22.33 policie obdržela telefonickou stížnost na zřejmě podnapilého muže, který usnul za volantem v pruhu určeném pro nákup občerstvení z automobilu, další zákazníci restaurace proto museli odstavené auto objíždět.
Ve 22.42 na místo přijíždí Devin Brosnan, který na tamním policejním oddělení pracuje ani ne dva roky. Klepáním na okénko Brookse vzbudí a vyzve ho, aby auto převezl o kousek dál a nepřekážel ostatním řidičům.
V havajských košilích, ale po zuby ozbrojení. Co je zač hnutí Boogaloo, které se přidává k protestům v USA?
Číst článek
Podle záběrů, na které se list The New York Times odkazuje, si policista není jistý, jestli má nechat muže v autě spát nebo podniknout další kroky. Sedm minut po příjezdu proto volá o pomoc dispečink a žádá ho o policejní posily.
Ve 22.56 na parkoviště u restaurace přijíždí Garrett Rolfe, který pracoval na oddělení tamní policie už od roku 2013. Po konzultaci s Brosmanem začne 27letého Afroameričana zpovídat, ten mu tvrdí, že jen usnul za volantem. Krátce po jedenácté Rolfe zkontroluje, jestli Brooks není ozbrojený. Žádnou zbraň u sebe nemá.
Podle kamerových záznamů policisté s Afroameričanem mluví asi půl hodiny. Rozespalý podezřelý není agresivní, působí ale značně zmateně. Policisté proto provádí test střízlivosti – bez větších problémů dokáže stát na jedné noze i sledovat ruku policisty, který hýbe prstem ze strany na stranu.
Po celou dobu Brooks spolupracuje. Snaží se přesvědčit policisty, že může řídit, připouští ale, že před jízdou alkohol skutečně požil. Ptá se proto strážníků, jestli může pod jejich dohledem zamknout auto a jít ke své sestře, která bydlí nedaleko.
„Můžu jít prostě domů,“ říká podle policejních kamerových záznamů s tím, že nechce problémy. Na otázku, jestli je ochotný podrobit se dechové zkoušce, odpovídá, že „nechce nic odmítat“.
Policisté stáli všude okolo a pálili do davu, trefovali lidi do hlavy, líčí protesty zraněná fotografka
Číst článek
Ve 23.23 je dechová zkouška hotová – koncentrace alkoholu v krvi Brookse je nad zákonným limitem. Rolfe proto zadrženému muži říká, že měl příliš alkoholu na to, aby mohl řídit, a začne mu nasazovat pouta. Za necelou minutu je Brooks po smrti.
Při nasazování pout se Brooks snaží z rukou policistů vysmeknout a strhne se šarvátka. Policisté srazí muže na zem a vyndávají taser, který proti vzpouzejícímu Brooksovi použijí. Zadržený ovšem chytne policistův taser, praští Garetta Rolfa do obličeje a utíká pryč. Ten za ním běží se svým taserem v ruce a míří na Brookse, pak ale taser přendává do levé ruky, aby mohl vytáhnout zbraň.
Operace nepomohla
Ve chvíli, kdy se Brooks otočí a namíří taser proti Rolfovi, policista na Afroameričana třikrát vystřelí. Brooks padá na zem. Další minutu stojí oba policisté nad postřeleným, žádný z nich mu ale neposkytuje první pomoc.
Ve 23.24 přijíždí na místo další policejní auto, Brooks dál leží bez pomoci na zemi. Policisté volají sanitku. Přihlížející lidé mezitím celý incident natáčejí na mobilní telefony a zásah policistů kritizují.
První pomoc Brooksovi začínají policisté poskytovat přesně ve 23.25. Rolfe zřejmě bere z lékařského kufříku obvaz a přikládá ho na tělo postřeleného.
Ve 23.30 přijíždí na místo sanitka a odváží Brookse do nemocnice, kde následně podstoupil operaci. Krátce po ní 27letý Afroameričan zemřel. Podle zprávy koronera okresu Fulton byl Brooks dvakrát střelen do zad, což způsobilo poškození orgánů a velkou ztrátu krve.
Nepřiměřený zásah
Oba policisté byli okamžitě postaveni mimo službu. Rolfe, který Afroameričana zastřelil, byl z policejního sboru propuštěn a podle listu The Wall Street Journal mu hrozí obvinění z vraždy.
„Zdá se, že (Brooks) nepředstavoval pro nikoho žádnou hrozbu,“ řekl v neděli pro televizi CNN okresní státní zástupce Paul Howard, podle kterého byl zásah policisty nepřiměřený.
To tvrdí i právníci rodiny Raysharda Brookse. Policie podle nich neměla právo použít smrtící zbraň, i kdyby je Brooks skutečně taserem ohrožoval. „Nemůžete někoho zastřelit, pokud na vás nemíří střelnou zbraní,“ uvedl právník Chris Stewart.
Poslední minuty života George Floyda: že nemůže dýchat, upozornil policisty celkem šestnáctkrát
Číst článek
V reakci na zastřelení 27letého Afroameričana v Atlantě propukly násilné protesty. Při nich někteří z účastníků zapálili restauraci, před kterou Brooks zemřel, a blokovali také místní dálnici. V neděli večer místního času se pak shromáždily pořádkové síly před nedalekou policejní stanicí, ke které se blížily stovky pokojných demonstrantů.
Smrt Raysharda Brookse v zemi zároveň posílila debaty o policejních reformách, které podnítilo už úmrtí George Floyda. Šestačtyřicetiletý Afroameričan v pondělí 25. května nepřežil brutální zásah minneapoliské policie v čele se strážníkem Derekem Chauvinem, který mu 8 minut a 46 sekund klečel na krku, přestože ho Floyd opakovaně upozorňoval, že nemůže dýchat.
Z řad amerických, zejména republikánských politiků se nicméně ozývají hlasy, že nelze případy spojovat. „Ať už je střelba v Atlantě čímkoliv, není to jako případ George Floyda,“ napsal na twitteru bývalý republikánský starosta New Yorku Rudy Giuliani s tím, že kamerové záběry ukazují „okolnosti, které mohou takovéto použití síly ospravedlnit“.
Kvůli kauze už nicméně rezignovala šéfka atlantské policie Erika Shieldsová. Jestli budou policisté v souvislosti se zastřelením otce čtyř dětí obviněni, má prokuratura rozhodnout do poloviny tohoto týdne. Brooks měl tři dcery ve věku 1, 2 a 8 let a 13letého nevlastního syna.