Americká podpora Ukrajiny je politický fotbalový míč. Kutálí se mezi komorami Kongresu a Bílým domem
Od nejnovější ukrajinské protiofenzivy uběhlo více než pět měsíců. Náčelník ukrajinského generálního štábu Valerij Zalužnyj v nedávném rozhovoru pro britský Economist řekl, že situace na frontě je bezútěšná a bez výrazného průlomu. Aktuální vývoj analyzují pro akademický server Conversation expert na mezinárodní bezpečnost Stefan Wolff z Birminghamské univerzity a profesorka mezinárodních vztahů Oděské univerzity Tetyana Malyarenková.
Prezident Volodymyr Zelenskyj z pohledu domácí politiky v tuto chvíli nemá důvod k tomu, aby začal s Kremlem jednat. Podle říjnového průzkumu je drtivá většina Ukrajinců proti jakýmkoli územím ústupkům, i kdyby to mělo znamenat delší a nákladnější válku, připomíná analýza serveru Conversation.
Takový názor přitom panuje napříč společností, a to i mezi rusky mluvícími občany Ukrajiny. 65 procent dotázaných uvedlo, že odmítají kompromis, který by zahrnoval výměnu ukrajinského území za mír. Podobně se vyjádřilo i více než 70 procent lidí žijících v blízkosti frontové linie na východě a jihu země
Je velmi důležité, aby Putin na Ukrajině nevyhrál. Jinak nevíme, kde se zastaví, míní exmluvčí NATO
Číst článek
V této souvislosti se vedou také debaty o tom, jestli se na Ukrajině budou konat volby, jejichž řádný termín připadá na jaro příštího roku. Zelenskyj ve svém nedávném projevu k národu řekl, že mluvit o volbách je v době války nezodpovědné. Jeho případní vyzyvatelé o prezidentský úřad by stejně měli jen malou šanci současnou hlavu státu porazit, konstatují autoři článku.
V nadcházejících měsících by se to ale přece jen mohlo změnit. Podpora Zelenského je totiž podmíněna přinejmenším zachováním současného stavu, který je však nejistý. Ukrajinská protiofenziva v posledních měsících dosáhla jen několika málo úspěchů.
Podpora Spojených států
Zachování statusu quo je přitom závislé na mezinárodní situaci a zejména na pokračující ekonomické, politické a vojenské podpoře Západu. Tu Kyjev nemůže považovat za samozřejmou, zejména v případě Washingtonu.
Ještě loni v květnu schválila tehdy demokraty vedená Sněmovna reprezentantů balík pomoci Ukrajině ve výši 40 miliard dolarů. Proti jejímu schválení tehdy hlasovalo jen 57 poslanců. Letos v září se proti schválení podobného návrhu už jen ve výši tří set milionů dolarů vyslovil víc než dvojnásobný počet zákonodárců.
Mír má v rukou Zelenskyj. USA za zády Ukrajinců nic nepodnikají, říká americká velvyslankyně při NATO
Číst článek
Většinu v dolní komoře amerického Kongresu dnes mají republikáni. Prosadili návrh, který zahrnuje pomoc Izraeli, ale s Ukrajinou nepočítá. Zákon ale nejspíš narazí jak v Senátu, který vedou demokraté, tak i u prezidenta Bidena, který už pohrozil vetem.
Patová situace ohledně americké pomoci Ukrajině je obzvlášť problematická. Vzhledem k současné politické situaci ve Spojených státech se podpora napadené zemi stane pomyslným politickým fotbalovým míčem, o který se bude kopat mezi dolní a horní komorou Kongresu, spolu s Bílým domem.
Američané před sebou navíc mají volební rok a dá se čekat, že pro Kyjev bude proto situace ještě nepříznivější.
Brusel Ukrajinu sám neudrží
Evropa je Ukrajině nakloněna o něco více. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová znovu vyjádřila Ukrajině podporu, kterou stvrdila doporučením Evropské komise zahájit jednání o vstupu země do unijního bloku.
Nejsme v patu, nenutí mě jednat s Ruskem o míru, tvrdí Zelenskyj po jednání s Leyenovou
Číst článek
Brusel sice může poskytnout Kyjevu politickou podporu a finančně udržet zemi nad vodou, ovšem unijní balíček vojenské pomoci ve výši pěti miliard eur se zdaleka nemůže rovnat dosavadní podpoře ze strany Washingtonu.
Tváří tvář vnitro i zahraničněpolitickým tlakům bude Zelenskyj muset prokázat, že jeho politická a vojenská strategie může dosáhnout svého cíle, kterým je plné obnovení svrchovanosti a územní celistvosti Ukrajiny.
Tato meta je přitom vysoce závislá na míře podpory Západu v nadcházejících měsících. I když jsou západní vlády po dvaceti měsících války rozčarované, podle autorů musí ve své podpoře pokračovat a zřejmě ji i navýšit.
Alternativou už totiž není jen patová situace na bojišti. Zastavení podpory Kyjevu sebou přináší velmi reálnou možnost ukrajinské porážky a následné ponížení u jednacího stolu, dodávají závěrem pro akademický server Conversation Stefan Wolff z Birminghamské univerzity a profesorka Oděské univerzity Tetyana Malyarenková.