Trump v OSN: USA zastaví islámský terorismus, nemohu dopustit, aby rozvrátil celý svět
Americký prezident Donald Trump přednesl na Valném shromáždění OSN svou první a očekávanou řeč. Trump na začátku zmínil současnou hurikánovou sezonu i dobrou ekonomickou situaci v USA. Největší část ale věnoval světovým hrozbám, terorismu i problematickým režimům. Kritizoval třeba Írán, KLDR nebo Venezuelu.
Od hospodářské situace v USA a spolupráce suverénních států v zájmu lepší budoucnosti světa Trump hbitě přešel ke kritice severokorejského režimu. „Nikdo neukázal tolik opovržení k ostatním národům a k blahobytu vlastního lidu jako zvrácený severokorejský režim," uvedl na adresu KLDR Trump a obvinil zemi z bezohledné snahy získat jaderné zbraně.
Prezident varoval, že pokud bude KLDR ohrožovat Spojené státy a jejich spojence, nebudou mít USA jinou možnost než Severní Koreu zcela zničit.
Trump rovněž poděkoval Číně a Rusku za podporu při prosazení sankcí vůči Pchjongjangu. Zároveň vyzval všechny státy, aby izolovaly severokorejský režim, a odsoudil každého, kdo do KLDR dodává zbraně.
„Pohromou této planety je malá skupina zločinných režimů, které porušují všechny principy, na kterých je postavena OSN. Nerespektují ani své vlastní občany, ani suverénní práva ostatních zemí. Pokud se spravedlivá většina nepostaví několika hanebným, pak zlo zvítězí," řekl v proslovu.
Terorismus a snahy USA
V projevu se věnoval také boji proti terorismu. Základem úspěchu je podle něj respekt k ostatním státům a spolupráce. Extremismus a vyhrožování válkami jsou dle jeho slov největšími problémy, které ohrožují naše národy a jejich bezpečnost. Vyzval proto členské státy OSN, aby se proti těmto hrozbám postavily a společně proti nim bojovaly.
Uvedl mimo jiné, že USA zastaví radikální islámský terorismus, protože nemohou dopustit, aby rozvrátil celý svět. Je čas ukázat na státy podporující teroristy, řekl Trump.
Ocenil současně postup proti skupině Islámský stát: za posledních osm měsíců se podle něj podařilo způsobit jí větší porážky než za několik posledních let dohromady.
Nekontrolovatelná migrace
Tématem byla také nekontrolovatelná migrace, která podle něj škodí zemím, které uprchlíci opouštějí, i těm, kam přicházejí. Migranti se musí usídlit co nejblíže svých domovů, řekl šéf Bílého domu.
Podle jeho slov je třeba se zasadit o to, aby se uprchlíci mohli do svých domovů vrátit. Americký prezident také podotkl, že nekontrolovanou migraci často vyvolávají nízké příjmy lidí, kteří ze své vlasti odcházejí. Podle něj jsou často zájmy těchto lidí ignorovány.
Írán a destabilizace
Kritický byl americký prezident i k Íránu, který označil za zemi, jež se z prosperujícího státu změnila v hospodářsky rozvrácenou oblast, jejímž hlavním vývozním artiklem je násilí. Režim v Íránu je podle Trumpa vražedný a destabilizuje svět. Americký prezident přitom kritizoval například nepřátelský postoj Teheránu vůči Izraeli.
Reakce na Trumpův projev v OSN
Švédská ministryně zahraničí Margot Wallströmová stanici BBC řekla, že šlo o „špatný projev ve špatné době, adresovaný nesprávným posluchačům". Severokorejská mise při OSN na Trumpovy výhrůžky nereagovala.
Na hrozby vůči Venezuele reagoval Caracas oznámením, že je připraven čelit jakékoli americké akci včetně vojenské intervence. Podle ministra zahraničí Jorgeho Arreazy je Trump stoupencem bělošské nadřazenosti a vrací se ke slovníku studené války z 80. let.
Trumpova slova na adresu Íránu přivítal izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Řeč byla podle něj „z nejstatečnějších", které slyšel během svých třicetiletých zkušeností se světovou organizací.
Naopak velkou nevoli dal najevo íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf. „Trumpovy nestydaté a ignorantské poznámky, jimiž ignoroval boj Íránu proti terorismu, ukazují na jeho nedostatek znalostí a nevědomost," prohlásil.
Přestože se Trump vyhnul přímé kritice Ruska, jeho projev ani v Moskvě nadšení nevyvolal. Podle šéfa zahraničního výboru horní parlamentní komory Konstantina Kosačova byla řeč plná nálepkování a hesel.
Podle něj se zdálo, jako by Trumpův projev psali dva různí lidé. „První část byla proroctvím, druhá rozsudkem," uvedl Kosačov.
Šéf Bílého domu se vymezil také proti dohodě o kontrole íránského jaderného programu, kterou s Teheránem uzavřelo šest světových velmocí včetně USA, jež tehdy vedl Trumpův předchůdce Barack Obama. Trump dohodu označil za jednu z nejhorších, na které USA přistoupily, je prý jednostranná a ostudná.
USA podle něj nemohou podporovat dohodu, která je pouhou zástěrkou pro rozvoj íránského jaderného programu. Teherán přitom v minulosti vždy popíral, že usiluje o sestrojení jaderné zbraně.
Venezuela na pokraji
Ve svém projevu narazil také na situaci ve Venezuele. Podle něj socialistická diktatura přivedla obyvatele na pokraj zkázy a situace je zcela nepřijatelná a nelze stát stranou.
„Socialistická diktatura Nicolase Madura přinesla hroznou bolest a utrpení pro dobré lidi této země. Tento zkorumpovaný režim ničí prosperující národ zaváděním nefunkční ideologie, která způsobila chudobu a strádání všude, kde byla vyzkoušena," popsal.
Vyzval k úplnému obnovení demokracie a politických svobod ve Venezuele. Řekl, že USA jsou připraveny „k dalším akcím" ve Venezuele, pokud tamní vláda bude pokračovat v autoritářském způsobu řízení země. Podle něj není možné, aby Washington situaci pouze sledoval a nic neučinil.
Mezi řečníky v sídle OSN v New Yorku vystoupil i český prezident Miloš Zeman, jehož projev byl zaměřený především na boj s terorismem a řešení migrace. Víc o vystoupení české hlavy státu si můžete přečíst ZDE.