V areálu okupované Záporožské jaderné elektrárny hoří. Radiace je zatím podle Zelenského v normě

Ruské jednotky v areálu okupované Záporožské jaderné elektrárny na jihu Ukrajiny zapálily oheň, uvedl v neděli na sociální síti X ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Je podle něj vidět z území, které má Kyjev pod kontrolou. Radiace je zatím v normě, poznamenal. Ruský management elektrárny podle agentury Reuters tvrdí, že požár nemá žádný vliv na bezpečnost.

Aktualizováno Kyjev (Aktualizováno: 23:08 11. 8. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zelenskyj ke svému příspěvku přidal video, na němž je vidět hustý černý kouř vycházející z jedné z elektrárenských věží. Agentura Reuters s odvoláním na jednoho z ukrajinských činitelů ve městě Nikopol, odkud je elektrárna vidět, napsala, že podle neoficiálních informací Rusové v jedné z chladících věží zapálili velké množství automobilových pneumatik.

Požár v okupované Záporožské jaderné elektrárně je uhašen. Radiace zůstává v normě

Číst článek

Ruský personál sdělil, že požár začal poblíž chladících věží a hasiči se ho nyní snaží uhasit. Představitel Moskvou ustanovené správy v okupované části tohoto regionu Jevhen Balyckyj obvinil Ukrajinu, že požár způsobila ostřelováním nedalekého města Enerhodar.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii uvedla, že i její experti viděli hustý tmavý kouř vycházející ze severní oblasti Ruskem okupované Záporožské jaderné elektrárny po nedělních několikanásobných explozích. „Tým byl (jadernou elektrárnou) informován o údajném dnešním (nedělním) útoku dronu na jednu z chladicích věží nacházejících se v areálu. Nebyl hlášen žádný dopad na jadernou bezpečnost,“ napsala Mezinárodní agentura pro atomovou energii na X.

Obavy ohledně bezpečnosti

Od doby, kdy ruské síly krátce po vpádu na Ukrajinu v roce 2022 elektrárnu obsadily, panují obavy ohledně bezpečnosti v areálu. Elektrárna, jedna z největších svého druhu v Evropě, se nachází blízko frontové linie a Rusko a Ukrajina se v minulosti navzájem obviňovaly z jejího ostřelování.

Přestože je šest reaktorů odstaveno, zařízení stále potřebuje energii a kvalifikovaný personál pro provoz klíčových systémů, které například zajišťují chlazení reaktorů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme