V Berlíně se bude řešit vědecká rada vysídleneckého centra

V Berlíně se dnes bude řešit napjatá situace kolem vědecké rady nadace Útěk, vyhnání, usmíření. V posledních týdnech radu opustili tři členové, včetně polského zástupce i české historičky Kristiny Kaiserové. Nadace připravuje projekt tzv. „viditelného znamení" poválečného vyhnání Němců.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Berlín

Berlín | Foto: Ivan Štern | Zdroj: Český rozhlas

Kristině Kaiserové vadilo přílišné zpolitizování práce historiků. Její polský kolega Tomasz Szarota zase protestoval proti celkovému záměru vysídleneckého centra, ve kterém prý nejde o usmíření Němců se sousedními zeměmi. Němečtí sociální demokraté i postkomunisté vývoj ve vědecké radě ostře kritizovali a prohlásili, že bez českých a polských zástupců je naplnění cílů projektu nereálné.

Německý ministr kultury Bernd Neumann naznačil, že by se vědecká rada budoucího vysídleneckého centra měla rozšířit a měla by získat více zahraničních členů. Účast polských historiků přitom nevyloučil zmocněnec varšavské vlády pro vztahy s Německem Wladyslaw Bartoszewski.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme