V Číně kvůli SARSu panika, v Německu podezření
Čína bojuje s nemocí SARS i s panikou vyvolanou touto chorobou. Čínské úřady varují, že příští týden bude pro zemi kritický. Dosud v Číně nemoci SARS podlehlo 148 osob a více než 3300 se jich nakazilo. Paniku vyvolává SARS i na Tchajwanu. Při vstupu do všech vládních budov a úřadů stojí stráž, která každému návštěvníkovi změří teplotu. Stejné je to i v bankách, některých obchodech a v hotelích. Při vstupu do restaurace vás vrchní místo o vaše jméno a rezervaci požádá nejprve o to, zda vám může do ucha dát teploměr.
Každodenní kontrolu nyní provádí i školy a školky, každé ráno a večer. Bezpečnostní opatření jsou lidmi brána velmi vážně a Tchajwan, který zatím zanamenal jen jedno úmrtí na SARS a 151 nakažených, jen razantně. Ostrovní stát sice kvůli postoji Číny není členem Světové zdravotnické organizace, o to víc se snaží dokázat, že proti šíření nemoci SARS dělá vše potřebné.
Obyvatelé metropole Tchajpeje ale mají strach. Všichni nosí roušky. Přesto jsou ulice stále plné. Při vítání či loučení si však lidé nepodávají ruce, jen zamávají na pozdrav.
Podezření na SARS je ale i blíž v Evropě. Lékaři v Německu mají podezření na dva případy nemoci SARS. V minulých dnech se ale u našich západních sousedů žádné podezření zatím nepotvrdilo. V izolaci hamburské nemocnice jsou hospitalizovány matka s dcerou, které se právě vrátily z Asie. Podezření na SARS hlásí také společnost Lufthansa. Jde o čínské děvče, které cestovalo spolu se 128 cestujícími na lince z Frankfurtu do Madridu. I když dosud Německo neregistruje jediný případ nemoci SARS, odborník Světové zdravotnické organizace Wolfgang Preiser dnes v Německém rozhlase varoval, že se Evropa musí připravit na to, že SARS částečně zasáhne i starý kontinent, avšak nepůjde v žádném případě o epidemii.