Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

V Německu začal jeden z posledních procesů s nacistickým zločincem

V německém Hagenu začal soud s dvaadevadesátiletým bývalým příslušníkem jednotek SS Siertem Bruinsem. Muž je podezřelý ze zabití člena holandského hnutí odporu před téměř 70 lety. Jde o jeden z posledních procesů tohoto druhu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Siert Bruins

Siert Bruins | Zdroj: Reuters

Případ byl původně klasifikovaný jako zabití a tím pádem byl promlčený. V televizním dokumentu ale přišli nizozemští publicisté s novými důkazy, takže čin byl přehodnocený na vraždu. Tím pádem mohl Bruins stanout před soudem.

Nizozemský zvláštní soud odsoudil Bruinse k trestu smrti už v roce 1949. Rozsudek později změnil na doživotí. Rodilý Holanďan Bruins ale během války získal německé občanství, což ho uchránilo od vydání.

Přehrát

00:00 / 00:00

O případu mluvila na Radiožurnálu zpravodajka ČRo v Německu Klára Stejskalová

Před soudem později stanul i v Německu, v roce 1980 byl poslán do sedm let do vězení za spoluúčast na zabití dvou židovských bratrů. Za zabití holandského odbojáře mu nyní hrozí doživotí.

Soud s Bruinsem nemusí být ale zdaleka poslední. V Německu běží takzvaný poslední hon na dosud žijící nacistické zločince. Centrála pro objasňování nacistických zločinů v Ludwigsburgu intenzivně pátrá po bývalých dozorcích z koncentračních táborů.

Zlomem byl proces s bývalým dozorcem tábora ze Sobiboru Johnem Demjanjukem. Mnichovský soud rozhodl, že se Demjanjuk na vraždách podílel, i když nemusel být přímým vykonavatelem ortelů smrti. Šlo o průlomový verdikt, který otevřel cestu k obžalobě dalších dozorců z táborů smrti.

Už zítra by měla Centrála pro objasňování nacistických zločinů v Ludwigsburgu představit výsledky vyšetřování 40 dozorců z Osvětimi.

Objevují se nicméně názory, zda má vzhledem k tomu, kolik let uplynulo od války, smysl soudit staré vetché lidi, kteří často ani soudní proces nevnímají.

Když ale do Německa v červenci přijel ředitel Wiesenthalova střediska Afraim Zuroff podpořit operaci Poslední šance, mluvil o tom, že pokročilý věk pachatelů není důvodem, aby se od stíhání upustilo. Čas jejich vinu nijak nezmenšuje. Ani po 70 letech. A odsouzení zločinů proti lidskosti je důležitým poselstvím pro mladou generaci.

Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme