‚Pro všechny, všechny, všechny.‘ Vatikán jedná o otevřenějším přístupu k LGBTQI+ lidem a ženám
Větší role žen v církvi či otevřenější přístup k lidem z komunity LGBT+ budou mezi tématy, jimiž se má zabývat valné shromáždění synody, tedy světového zasedání biskupů a dalších významných členů katolické církve. To ve Vatikánu zahájil papež František, který na úvod mimo jiné řekl, že církev je nutné reformovat tak, aby byla otevřená všem.
Podle agentury AP toto setkání, které potrvá do 29. října a na němž budou moci poprvé hlasovat i ženy, vzbuzuje poprvé za mnoho let u progresivních katolíků velké naděje a u konzervativních naopak obavy.
Papež Františk jmenoval 21 nových kardinálů. V průběhu října je čeká zasedání o směřování církve
Číst článek
„Nejsme tady, abychom vytvářeli parlament, ale abychom kráčeli společně s Ježíšovým pohledem na svět,“ řekl papež František, který na úvod synody předsedal mši na Svatopetrském náměstí v Římě. Agentura Reuters napsala, že mše se na náměstí podle Vatikánu účastnilo na 25 000 lidí.
Papež František zopakoval, že katolická církev má být místem „pro všechny, všechny, všechny“. Už v minulosti hovořil o nutnosti otevřít církev více ženám, což sám už udělal řadou rozhodnutí, a také lidem z komunity LGBT+. Podle AP papež hovořil na základě svého přesvědčení, že v církvi jde více o „ovečky“ než o „pastýře“.
Za dobu svého pontifikátu, který začal v březnu 2013, papež František už jmenoval vícero žen do vatikánských a církevních institucí. Letos v dubnu pak rozhodl, že budou mít hlasovací právo v synodě. Ženy se dosud těchto zasedání účastnily jako expertky bez možnosti hlasovat.