Ostrá Mayová pod palbou opozice. Teror v Londýně zvyšuje nejistotu před klíčovým volebním čtvrtkem
Velká Británie byla příliš tolerantní vůči „zlému extremismu“ – je čas na změnu, tvrdí britská premiérka. Její ostrý výpad ve jménu boje proti terorismu otevřel další frontu na bitvě o identitu země, napsal ve své analýze server Politico.
Theresa Mayová v čele britské vlády nestojí ani rok. Přitom to v neděli bylo už potřetí, kdy musela absolvovat krátkou, osamělou cestu od dveří svého úřadu v Downing Street 10 k připravenému řečnickému pultu, aby k zemi promluvila o teroristickém útoku – tentokrát o krveprolití v noci na neděli, kdy trojice ozbrojenců v centru Londýna zabila sedm lidí a další desítky zranila.
Rituál po útoku
Skoro jako by se z toho stal rituál, píše Politico. Nejprve útok, potom zmatek – „nedělejte unáhlené závěry", „nic není potvrzeno", „podezříváme terorismus" – a pak, po výpovědích očitých svědků a nepřetržitém proudu zpravodajství, projev premiéra. Předseda vlády obvykle apeluje na veřejnost, aby pokračovala v normálním životě, ať lidé dají teroristům jasně najevo, že nevyhráli. Premiér rovněž uctí památku obětí a ocení profesionálně odvedenou práci záchranářů.
Konec dědictví Železné lady? 'Cosi podivného' v politice posouvá Velkou Británii doleva
Číst článek
Projev Theresy Mayové to všechno splnil. Jenže k tomu obsahoval další tón: výslovný útok na „zlou ideologii islamistického extremismu". Ve Velké Británii už bylo „až příliš tolerance extremismu", prohlásila premiérka. „Nemůžeme a nesmíme předstírat, že věci mohou pokračovat jako dřív. Musí se změnit (...) Čeho je moc, toho je příliš."
Teroristický útok na London Bridge a následná nekompromisní slova Mayové přišly pouhých pět dní před předčasnými parlamentními volbami, které rozhodnou o dalším politickém směřování ostrovního království. Po mnoha letech visí otazník nad poválečným uspořádáním země a pozorovatelé zvenčí zmiňují krizi identity, píše Politico.
Konzervativní strana Mayové podle průzkumů z posledních dnů ztrácí svůj náskok nad opozicí a předvolební Británií rezonují levicová témata. Na pořadu dne už je budoucí vztah Británie s Evropou i budoucnost Skotska v rámci unie a vzestup Jeremyho Corbyna v čele opozičních labouristů přidal nejistotu i k dalším pilířům zahraniční a domácí politiky – od „zvláštního" vztahu s USA a podpoře NATO přes Británii jako jadernou mocnost až k ekonomickému modelu pružného, svobodného trhu, vypočítává Politico.
Inspirace k terorismu a čtyři body
Do toho všeho Mayová v neděli přihodila čím dál chatrnější „toleranci" ke kulturní rozmanitosti, míní server. Mezi teroristickými útoky v Londýně (březen a červen) a Manchesteru načrtla jasné pojítko „nového trendu v hrozbě, které čelíme", a sice vzájemnou inspiraci.
Hrdinové londýnských útoků: policista se vrhl na jednoho z teroristů jen s obuškem v ruce
Číst článek
„Terorismus plodí terorismus a pachatelé se k útoku inspirují nejen na základě pečlivě připravených spiknutí po letech plánování a tréninku, ale také kopírováním jeden druhého, často s využitím těch nejsurovějších způsobů," prohlásila premiérka. Vyčetla zemi také zdrženlivost ohledně boje s extremismem – Británie podle ní musí postupovat „mnohem rázněji".
Posouvat termín voleb kvůli víkendovému útoku podle Mayové nepadá v úvahu. „Obě politické strany (konzervativci a labouristé, pozn. red.) na výraz úcty pozastavily své volební kampaně. Ale nikdy nemůžeme dovolit násilí, aby rozvracelo demokratický proces. Takže kampaně zítra plně obnovíme a parlamentní volby budou ve čtvrtek, jak bylo naplánováno," řekla.
Kýžený rázný boj proti terorismu se podle Mayové má točit kolem čtyř bodů: přísnější kontrola extremistů v jejich domovech; omezování „bezpečných útočišť" radikálů na internetu; posílené pravomoci bezpečnostních složek; a konečně nutnost porazit islámský extremismus na globálním poli.
Since Theresa May became home secretary in 2010 total police numbers in England and Wales have fallen by 46,700https://t.co/7dcBBXgzS7 pic.twitter.com/gcoxXb2cXH
— Let June End May (@Stefing) 5. června 2017
V běžných okolnostech by premiérce tak rozhodná reakce na teroristický útok mohla přinést podporu. Ve stávajícím předvolebním napětí však hrozí, že se obrátí proti ní.
Místo dalšího roztáčení spirály slovní války proti radikálnímu islámu mohou voliči dát přednost vizi klidného života, kdy se Velká Británie nezapojuje do zahraničních válek výměnou za to, že bude menším terčem, píše Politico. A dodává: Ke slibu Mayové roztrhat pravidla se Britové v zásadním hlasování mohou obrátit zády a dát místo toho přednost ryzímu radikalismu labouristy Corbyna.
‚Mayová selhala'
A navíc: Mayová je bývalou ministryní vnitra, což jejím kritikům dodává munici. Odpovědnost za výkon policie a zpravodajských služeb totiž padá především na ni, zdůrazňuje opozice. „Theresa Mayová byla ministryní vnitra a premiérkou uplynulých 7 let. V tom, aby ochránila Brity před terorismem, selhala," shrnul to na Twitteru Corbynův bývalý tiskový mluvčí Matt Zarb-Cousin.
Sám Corbyn v pondělí prohlásil, že by podpořil výzvu, aby Mayová podala demisi, a to kvůli jí zaviněným škrtům v řadách policistů.
Jeremy Corbyn says he would back calls for Theresa May to resign over cuts in police numbers https://t.co/iyjwAVrmJc #GE2017 pic.twitter.com/iF5hV65JTv
— BBC Breaking News (@BBCBreaking) 5. června 2017
Na druhou stranu, tým konzervativců v čele s Mayovou může dál tlačit na Jeremyho Corbyna kvůli jeho setrvalému vztahu k irským republikánům a palestinským radikálním hnutím, jak už předvedli v páteční debatě na BBC. V nadcházejících dnech může přijít na přetřes také Corbynův rezervovaný postoj vůči policejní taktice „střílej-zabij", připomíná Politico s tím, že policie všechny tři teroristy z London Bridge zastřelila do osmi minut od prvního zavolání.
Theresa Mayová svůj projev ukončila prosbou, aby se země sjednotila a své nepřátele porazila. Krátce poté už se na ni snesla kritika, že se na útoku snaží nabrat politické body, uzavírá Politico.