Putinova kandidatura byla předvídatelná. Zajímavé jsou okolnosti a načasování, hodnotí rusista

„Budu se znovu ucházet o prezidentský post,“ řekl Vladimir Putin na páteční slavnostní ceremonii v Kremlu, kde předával válečným veteránům nejvyšší vojenská vyznamenání. Putin vládne Rusku už 23 let a plánuje v tom pokračovat. „Načasování, kdy se tak stalo a s kým, není náhoda,“ říká v rozhovoru pro Radiožurnál Marek Příhoda, zástupce ředitele Ústavu východoevropských studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Rozhovor Praha/Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin se účastní oficiálního uvítacího ceremoniálu při své návštěve v Astaně

Ruský prezident Vladimir Putin se účastní oficiálního uvítacího ceremoniálu při své návštěve v Astaně | Foto: Turar Kazangapov | Zdroj: Reuters

Jak hodnotit aranžmá prohlášení, že chce Putin znovu kandidovat? Proč zrovna toto místo a proč právě teď?
Podle mého soudu jsme viděli poměrně topornou scénu, která byla předvídatelná. O kandidatuře prezidenta Putina znovu na prezidentský úřad se mluví dlouhodobě. Když se podíváme na politický vývoj v Rusku posledních let, tak půda pro jeho pokračování ve funkci je připravována.

Přehrát

00:00 / 00:00

Putin bude znovu kandidovat na post ruského prezidenta, oznámení komentuje Marek Příhoda

Nicméně načasování, kdy se tak stalo a s kým, tedy kdo se toho účastnil, není náhoda. Připomněl bych, že se tak stalo v den, kdy se připomínají hrdinové vlasti. Člověk, který se na Putina měl obrátit a Putin následně připustil a oznámil svou kandidaturu, je člověk spojený s událostmi na Ukrajině – konkrétně s boji, které se odehrávají na Donbase. Sám je to aktivní účastník a zároveň otec „padlého hrdiny“, z pohledu Ruska.

Něco podobného jsme viděli, už když Putin přijímal nebo oznamoval svou minulou kandidaturu v roce 2017. Tehdy byl hlavní účastník ceremonie zástupce pracujících. Teď tedy zástupce někoho z bojujících na Donbasu, což mimochodem mnohé svědčí o tom, jak bude vypadat celá Putinova rétorika a předvolební kampaň, která nastane.

Jak si šéf Kremlu stojí v průzkumech popularity? Promítá se do nich válečné tažení Moskvy na Ukrajině?
Otázka je, odkud máme čerpat důvěryhodná čísla popularity. Některá čísla vydává oficiální úřad, ale máme také údaje od Levada centra. Oficiální data svědčí o tom, že podpora Putina a pro válku zůstává velice vysoká, mluvíme o číslech nad 70 procent.

Sociolog z Moskvy: Rusové si nespojují chudobu s Putinem, je pro ně vojenským vůdcem

Číst článek

Dá se jim věřit?
Musíme si uvědomit, že tyto průzkumy probíhají v prostředí autoritářského režimu, kde se pronásleduje velice tvrdě jakýkoliv nesouhlas s mocí a kritika války. Nelze říct, jak by lidé odpovídali v podmínkách svobodné země a jak odpovídají v Rusku. Kladu si otázku, jestli spíš neodpovídají tak, jak se očekává, tedy aby si nezpůsobili další potíže.

Nechci zpochybňovat fakt, na kterém se shodují mnozí – že podpora Vladimira Putina zůstává poměrně vysoká a že je favoritem voleb. Ale jedním z těch důvodů je to, že je v Rusku potlačena jakákoliv opozice, která by představovala alternativu vůči Putinovi. Nemá žádného protikandidáta. Vůdci opozice jsou buď v zahraničí, nebo sedí ve vězení.

Běžný ruský občan nemá možnost seznámit se s programy opozice, protože neexistují v Rusku svobodná média.

Je vůbec představitelné, že by měl Vladimir Putin nějakého protikandidáta?
Nějaké protikandidáty mít bude. Pravděpodobně uvidíme nějakou hru na politickou soutěž. Ale Vladimir Putin se jako už tradičně nebude účastnit předvolebních debat.

Nicméně se mluví o tom, že by se mohl objevit nějaký protikandidát, který by třeba i vyslovoval kritické připomínky k průběhu války nebo válce samotné. Tenhle kandidát ale bude předem vybrán Kremlem a bude vybrán tak, aby neohrozil Vladimira Putina – aby tedy získal několik procent, ale zároveň nepředstavoval reálnou konkurenci.

Zároveň bude tento člověk sloužit pro režim Putina jako symbol toho, že v Rusku je nějaká možnost volby.

Věra Štechrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme