Vlna podpory i stížností. Škody po Sandy jsou v USA už 50 miliard dolarů
Škody po ničivé bouři Sandy se ve Spojených státech amerických doposud vyšplhaly na 50 miliard dolarů. Obyvatele postižených oblastí nejvíce trápí, že někde stále nebyly obnoveny dodávky elektrického proudu. Kvůli tomu jsou zavřené i benzinové pumpy. Po celé zemi se zvedla obrovská vlna podpory a sbírek na pomoc obětem.
Elektřina stojí za vším. Třeba i za zavřenými benzinkami, protože čerpadla bez elektřiny nefungují. Podle Americké automobilové asociace nefunguje 60 procent benzinových čerpadel v New Jersey. Na Long Islandu je to dokonce 70 procent. Asociace tvrdí, že benzinu je dost, jen se nemá jak dostat k zákazníkům. Některé rafinerie ale byly vyřazeny z provozů.
U fungujících čerpacích stanic se tak tvoří dlouhé fronty a u několika z nich prý došlo i k potyčkám. V některých oblastech zase prudce stoupla cena paliva. Obnova dodávek elektřina přitom někde bude spuštěna až 11. listopadu. Na to prý ale lidé byli upozorněni ještě před příchodem bouře, protože opravy představují obrovskou kapacitní zátěž pro ty, kdo poruchy odstraňují.
O aktuální situaci v USA informoval na Rádiu Česko zahraniční zpravodaj Vít Pohanka
Lidé si také stěžují na pomalé dodávky pomoci. Desetitisíce lidí jsou stále uvězněny ve svých domovech, protože voda opadá pomalu.
Po celých Spojených státech se zvedla obrovská vlna podpory obětem katastrofy, pořádá se množství sbírek. Například na jednom z předvolebních mítinků Mitta Romneyho stál stánek Červného kříže, kam lidé dávali peníze.
Mediálně nejpřitažlivější je akce, kterou dali dohromady Bruce Springsteen a Jon Bon Jovi. Oba zpěváci pocházejí z New Jersey a uspořádali koncert s účastí mnoha hudebních hvězd na pomoc obětem, který se koná dnes večer a bude jej přenášet televize NBC. Výtěžek pak půjde Červenému kříži.
Předvolební kampaň finišuje
V plném proudu je také prezidentská kampaň, která byla kvůli Sandy pozastavena. Oba kandidáti mají poslední dny do voleb skutečně hektické. Například Mitt Romney byl včera ve Virginii, dnes ráno ve Wisconsinu na Středozápadě a pak zamíří do Ohia. Tam je i Barack Obama.
Týmy obou soupeřů stanovují program na poslední chvíli podle toho, kde podle průzkumů potřebují kandidáta ještě ukázat a vyburcovat voliče. Jde hlavně o to, přitáhnout váhavé stoupence, aby k volbám opravdu přišli.
Baracka Obamu včera podpořil i newyorský starosta Michael Bloomberg. Ten byl až do roku 2001 demokratem, poté však přestoupil k republikánům. Od roku 2007 ale sám sebe označuje za nezávislého politika.
Tématem posledních dnů kampaně zřejmě budou i aktuální údaje o nezaměstnanosti, které byly zveřejněny dnes.
Vyplývá z nich, že nezaměstnanost v říjnu podle očekávání stoupla na 7,9 procenta Vzniklo však také 171 tisíc nových pracovních míst, tedy více, než se předpokládalo.
To je jak negativní, tak pozitivní zpráva pro Baracka Obamu, a celkový efekt se tak nejspíše vyruší. V celkovém kontextu jde ale již jen o drobné posuvy, které voliči zřejmě příliš vnímat nebudou.
„Mitt Romney bude tvrdit, že je bez práce 23 milionů lidí a že je to chyba Obamy. A ten bude říkat, že nezaměstnanost mohla být daleko horší, že už dosahovala téměř 10 procent a dnes není ani osm,“ analyzuje situaci zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu v USA Vít Pohanka.