Pokud bude Británie v době eurovoleb členem EU, musí hlasovat, zní z Evropské komise

Jestliže bude Velká Británie stále členem Evropské unie v době voleb do Evropského parlamentu, bude se jich země muset zúčastnit. Uvedl to ve čtvrtek mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas. Britští poslanci budou v podvečer hlasovat o odkladu brexitu do konce června. Eurovolby se uskuteční koncem května.

Brusel/Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie (ilustrační foto)

Evropská unie (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Pravděpodobnost odkladu brexitu či jeho délku odmítl mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas na pravidelné polední tiskové konferenci komentovat.

„Nejprve potřebujeme vidět odůvodněnou žádost Británie, pak to bude v rukou vůdců sedmadvacítky, kteří rozhodnou,“ prohlásil k případnému odkladu brexitu.

Při rozhodování šéfů států a vlád bude přitom kladen důraz na „zajištění fungování institucí EU a budou rovněž brány v potaz důvody odkladu a jeho možná délka.“

Verdikt o odkladu brexitu se blíží. Corbynovi labouristé budou hlasovat pro prodloužení lhůty

Číst článek

Dolní sněmovna britského parlamentu by ve čtvrtek kolem 18.00 měla zakončit třídenní sérii hlasování rozhodnutím, zda odchod z Evropské unie odložit do 30. června. Nyní je termín brexitu stanoven na 29. března.

Volby do Evropského parlamentu se v jednotlivých členských státech uskuteční koncem května. V celé EU jsou plánovány mezi 23. až 26. květnem, v Česku se mají konkrétně konat v pátek 24. a sobotu 25. května.

Unijní vyjednavač Michel Barnier také již dříve upozornil, že bez technických potíží by šlo brexit odložit právě jen do eurovoleb.

Po brexitu by se měl snížit počet europoslanců ze 751 na 705. Pro Česko se počet zástupců v europarlamentu nezmění, některým zemím ale europoslanci přibudou, například Francii, Itálii, či Estonsku.

Odklad brexitu?

Britská premiérka Theresa Mayová ohledně možného odkladu upozornila, že tento krátký posun bude možný jen tehdy, když bude na stole dohoda.

Británie neopustí EU bez dohody, schválili poslanci. Čeká je hlasování o posunu brexitu

Číst článek

Šéf Dolní sněmovny John Bercow uvedl, že o tento krátký odklad vláda požádá jen tehdy, když parlament do 20. března schválí návrh brexitové dohody, na kterém se Mayová dohodla s EU a který britský parlament již dvakrát odmítl.

Naposledy v úterý, kdy návrh neuspěl o 149 hlasů. Pro tehdy hlasovalo 242 poslanců, proti 391.

Britská premiérka Theresa Mayová už ale v úterý znovu upozornila, že odložení brexitu problém Británie nevyřeší. „EU bude chtít vědět, co se získaným časem uděláme,“ dodala.

Podle předsedy opozičních labouristů Jeremyho Corbyna je nyní odklad brexitu nevyhnutelný. Tento krok bez jasného cíle ale také podle něj není řešením.

Prohra o 149 hlasů. Britský parlament opět neschválil brexitovou dohodu Theresy Mayové

Číst článek

Corbynovi opoziční labouristé odklad brexitu podpoří, nicméně jen na omezenou dobu, uvedl ve čtvrtek stínový ministr financí a druhý muž strany John McDonnell.

O odkladu brexitu pak ale musí ještě rozhodnout unijní vůdci, nejspíš na summitu v Bruselu, který se uskuteční 21. března. Britská vláda o to ale musí formálně požádat.

Předseda Evropské rady Donald Tusk vyzve před nadcházejícím summitem prezidenty a premiéry zemí evropské sedmadvacítky, aby byli otevřeni možnosti dlouhého odložení brexitu, pokud o to Britové požádají.

„Během svých konzultací před summitem Evropské rady budu apelovat na EU27, aby byla otevřená dlouhému odkladu, pokud to Spojené království uzná za nutné, aby mohlo přehodnotit svou brexitovou strategii a vybudovat na ní shodu,“ uvedl Tusk.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme