Volby v Pensylvánii dopadají jako v celých USA. ‚Cítíme, že vyhrajeme,‘ tvrdí demokrat
Kamala Harrisová už má jistotu, že bude kandidátkou pro letošní prezidentské volby ve Spojených státech. Po odstoupení prezidenta Joea Bidena z volebního souboje s republikánem Donaldem Trumpem se demokrati sjednotili právě za viceprezidentkou. A začínají věřit, že tyto volby mohou vyhrát.
Na dveřích místní kanceláře Demokratické strany ve městě Easton na východě Pensylvánie visí dvě cedule. Jedna hlásá „Zůstaňte v klidu a běžte volit“ a ta druhá je novinka: „Harris for President“. Šéf zdejších demokratů Matt Munsey mi vysvětluje, že tenhle transparent je jenom z kartonu, takže ho šlo po odstoupení Joea Bidena vyrobit celkem rychle.
„V moderní éře Demokratické strany se nikdy nestalo, abychom se takhle rychle sjednotili za jednou osobou. Z toho plyne to současné pro mě až nečekané nadšení. Lidi mají radost. Báli jsme se, že se rozhádáme, kdo zaujme Bidenovo místo, jak to umíme. Ale místo toho jsme se spojili.“
„Osobně jsem chtěl, aby Biden pokračoval, protože jsem se těch hádek bál. A bylo nás víc takových, ale všichni jsme teď potěšení. Jsme zpátky, jsme jednotní a je tu jen Kamala Harrisová a obrovské vzrušení a nadšení,“ míní Matt Munsey, že nadšení demokratů neplyne jen z úlevy, že se Biden rozhodl odstoupit. Týká se prý i přímo Harrisové, i když neprošla klasickými primárkami – a v těch před čtyřmi lety pohořela.
Rostoucí nadšení
„Dokonce přijíždějí i z jiných států. Někteří voliči Harrisovou ještě tolik neznají a zabere nějaký čas ji představit. Ale jsem si poměrně jistý, že do volebního dne získá na svou stranu většinu voličů v našem okrese i v celé Pensylvánii. Cítím teď ještě silněji, že vyhrajeme. A my vyhrajeme,“ myslí si šéf demokratů v okrese na východě Pensylvánie.
Lokální výsledky v posledních třech prezidentských volbách pokaždé odpovídaly celkovým výsledkům – tedy vyhráli tu Obama, pak Trump a naposledy Biden. Kdyby ten znovu kandidoval, demokrati by prý tady v klíčové Pensylvánii s jistotou prohráli, tvrdí zdejší politický poradce Brian Rider.
Trumpova Pensylvánie
„Myslím, že Donald Trump směřoval v Pensylvánii k vítězství. Teď s viceprezidentkou Harrisovou to bude těsnější. Elán zdejších demokratů Bidenovo odstoupení určitě posílilo, ale jak se říká – uvidíme, jak dlouho jim ty líbánky vydrží,“ směje se během naší schůzky v hlavním městě Pensylvánie Harrisburgu zdejší politický lobbista.
Připomíná, co jsou podle něj slabiny viceprezidentky Harrisové v těchto volbách. Třeba to, že benzín tu teď stojí přes dvacet korun za litr – pro Američana nepochopitelně moc.
„Vláda opakuje, že je nízká nezaměstnanost, že se daří akciovému trhu a podobně. Jenže když lidé platí tolik za benzín a potraviny jim zdražily až o třicet procent, tak to nepříjemně pociťují. A i když demokrati budou mluvit o útoku na Kapitol nebo o interrupcích, mnoho lidí prostě volí peněženkou. A bude to tak podle mě i v listopadu.“ říká Rider.
I tady na severu je podle Briana Ridera důležitým tématem také přistěhovalectví a problematika jižní, ale i severní hranice. A zdejší lobbista si myslí, že to také pomůže Trumpovi. Naopak výhodou Kamaly Harrisové prý může být dobře organizovaná kampaň v terénu v tomto státě, kde se minule celé americké prezidentské volby rozhodly.