Všichni jsme tak trochu šílenci, říká berlínský pyrotechnik

Na 45 tisíc obyvatel německé Koblenze muselo opustit své domovy kvůli bombě z druhé světové války, kterou se dnes pyrotechnici pokoušejí zneškodnit. Téměř dvoutunová anglická puma se objevila kvůli rekordně nízké hladině Rýna. Nálezy nevybuchlé druhoválečné munice ale snad více než obyvatele Koblenze děsí starousedlíky v Berlíně a nedaleké Postupimi. Ti už dávno přestali počítat případy, kdy byli kvůli nebezpečné výbušnině evakuováni.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyber si tam minu, která se ti bude líbit! Jedeme na sklad

Vyber si tam minu, která se ti bude líbit! Jedeme na sklad | Foto: Filip Jandourek

Střelnice v berlínské čtvrti Grunewald leží uprostřed tichého borového lesa, návštěvník si ale může připadat téměř jako v muzeu. V provizorních bunkrech zakrytých plechovou střechou se totiž skladuje nejrůznější munice od pěchotních min přes dělostřelecké granáty až po letecké pumy. Zneškodněné výbušniny se pravidelně osmkrát ročně likvidují.

„Tady to je americká pětisetkilogramová puma. Po dopadu na zem pukla, takže vypadá jako prasklý brambor," popisuje ležérně působící čtyřicátník Dietmar Pöpke, který už u jednotky s označením KT 63 působí čtyři a půl roku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jiří Hošek se vydal mezi berlínské pyrotechniky

„Víte, my všichni jsme tak trochu šílenci, to k tomu patří a asi tomu tak musí být. Vždycky tu je zbytkové riziko, něco s čím předem nemůžete počítat," dodává velitel berlínských policejních pyrotechniků Dirk Wegener.

Pyrotechnici prý během zásahů nepoužívají žádné speciální kombinézy. Stejně tak zásahové vozidlo je vlastně jen malý náklaďák připomínající skříňovou Avii.

„Máme tady pár regálů s věcmi a nářadím, které potřebujeme. Máme tu vozík, na který bombu naložíme i miniaturní jeřáb, pokud by na místě nálezu nebyla žádná jiná technika. Je to prostě takové obyčejné vozidlo, nic mimořádného," vysvětluje.

ČTĚTE TAKÉ: Bomba z 2. světové války donutila německou Koblenz k evakuaci

Statisticky dochází v Německu ke dvěma až pěti samodetonacím válečné munice ročně. Podle Dirka Wegenera zbývá pod zemí v německé metropoli ještě mnoho nevybuchlých pum:

„Když vezmu celkové množství bomb, které byly shozené na město, a pravděpodobné procento defektních pum, tak mi vychází, že tu ještě někde máme tři až čtyři tisíce nevybuchlých bomb.“

„Je to činnost, která – když to vezmu kolem a kolem – přináší uspokojení. Můžu zabránit tomu, aby nějaké děcko přišlo k neznámému předmětu, začalo s ním manipulovat a v lepším případě by se zranilo nebo v horším přišlo o život. Tomu říkám splnění úkolu a v tomto slova smyslu tu práci dělám rád," zamýšlí se Wegener.

Jiří Hošek, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme