Na Kypru vyslechli na žádost libanonských úřadů Rusa spojovaného s výbuchem dusičnanu

Kyperská policie ve čtvrtek na žádost libanonských úřadů vyslechla Rusa Igora Grečuškina spojovaného s dusičnanem amonným, jehož úterní exploze v Bejrútu pozabíjela přes 130 lidí, zranila na 5000 osob a způsobila mohutné materiální škody. O výslechu informoval mluvčí kyperské policie. Ruský podnikatel nyní žije na Kypru.

Nikésie Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Masivní explozí poničený přístav a jeho okolí v Bejrútu.

Masivní explozí poničený přístav a jeho okolí v Bejrútu. | Zdroj: Profimedia

„Libanonské úřady nás požádaly, abychom ho našli a položili mu několik otázek, což jsme učinili a odpovědi poslali do Libanonu,“ sdělil mluvčí.

Třiačtyřicetiletý Rus nebyl zadržen, ale musel odpovědět na dotazy týkající se lodního nákladu dusičnanu amonného, jenž před šesti lety zkonfiskovaly v Bejrútu libanonské úřady kvůli špatnému stavu plavidla a nedodržení norem pro přepravu potenciálně nebezpečného nákladu. Loď měla dusičnan dopravit z Gruzie do Mozambiku.

Explozi zřejmě zavinila lidská chyba, řekl libanonský ministr. Pracovníci přístavu jsou v domácím vězení

Číst článek

Posádka lodě Rhosus, která plula pod moldavskou vlajkou, tvrdí, že Grečuškin kvůli problémům v Libanonu náklad i námořníky nechal napospas a vyhlásil bankrot. Libanonské úřady pak dusičnan amonný nechaly přeložit do přístavního skladu, kde byl ale uložen nesprávným způsobem. Rhosus, která měla údajně díru v trupu, se později potopila.

Kyperské ministerstvo vnitra popřelo tiskové zprávy, podle nichž má Grečuškin kyperský pas, a slíbilo spolupráci s Libanonem. Podle kyperského listu Politis žije Rus v Limassolu.

Libanonská média upozornila, že o možném nebezpečí uloženého dusičnanu amonného se vědělo; ze skladu unikal zápach a úřady loni po prošetření rozhodly, že je třeba odvézt nebezpečné chemikálie z místa, které je blízko bejrútského centra. Podle agentury AFP byly ve stěnách skladu otvory a přístav nařídil opravu. AFP uvádí, že až tento týden byli na místo vysláni dělníci, kteří ovšem svou činností mohli vyvolat explozi. Hovořilo se o možné jiskře ze sváření, což ale přístavní orgány popřely. Podle jiné hypotézy původně vznikl požár v sousedství skladu, kde byla uložena pyrotechnika, a to zavinilo následnou ničivou explozi dusičnanu.

Na čtvrteční tiskové konferenci s Emmanuelem Macronem, který navštívil Bejrút, se novináři francouzského prezidenta ptali, zda neví, jestli u skladiště nebyl tajný sklad zbraní. Macron odmítl odpovědět a řekl, že je třeba věc řádně vyšetřit.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme