Z Kypru do Pásma Gazy vyplula první loď s humanitární pomocí, veze 200 tun mouky, rýže a potravin
Z kyperského přístavu v úterý vyplula loď s pomocí pro Pásmo Gazy v rámci nového humanitárního námořního koridoru, informují světové agentury. Kypr se nachází pouhých 370 kilometrů od Gazy a o možnosti vytvořit námořní koridor, přes který by mohla plynout nepřetržitá pomoc civilistům v Pásmu Gazy, se hovořilo od začátku konfliktu mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás v říjnu loňského roku.
Loď charitativní organizace Open Arms podle agentury Reuters vyplula dnes z kyperské Larnaky a veze přibližně 200 tun mouky, rýže a potravin s vysokým obsahem bílkovin.
V Pásmu Gazy, kde na území menším než Praha žije na 2,3 milionu lidí, z nichž většina musela kvůli bojům opustit domovy, hrozí podle OSN hladomor přibližně čtvrtině obyvatel.
Z USA vyplula směrem k Pásmu Gazy loď. Má pomoci s vybudováním mola pro humanitární pomoc
Číst článek
První dodávku pomoci námořním koridorem, kterou z většiny financují Spojené arabské emiráty, zajišťuje charitativní organizace World Central Kitchen (WCK), která je registrovaná v USA. Loď poskytla španělská charitativní organizace Proactiva Open Arms.
„Naším cílem je vytvořit námořní dálnici lodí a člunů naložených miliony jídel, které budou nepřetržitě proudit do Pásma Gazy,“ uvedli v prohlášení zakladatel WCK José Andrés a výkonná ředitelka Erin Goreová.
Charitativní organizace chtějí dopravovat pomoc přímo do Pásma Gazy, které je od zahájení izraelské ofenzivy odříznuté od okolního světa.
Náklad lodi Open Arms na Kypru před vyplutím podle agentury EFE zkontrolovali zástupci Izraele a plavidlo má i povolení od kyperské vlády a Palestinské autonomie. Podle kyperských médií plavba potrvá asi dva dny.
Očekávalo se, že loď vypluje už v neděli. Zdržení bylo podle médií způsobeno technickými problémy v destinaci. V Pásmu Gazy totiž není přístav, v němž mohou kotvit velké lodě. WCK už v této souvislosti oznámila, že vzhledem k chybějící přístavní infrastruktuře staví na pobřeží Pásma Gazy z trosek zničených budov a sutin molo, které umožní vyložení nákladu.
Doplnila, že na Kypru je k převozu do Pásma Gazy připravených dalších 500 tun pomoci. Už v sobotu vyplula ze Spojených států loď amerického námořnictva, která má u pobřeží Pásma Gazy vytvořit jiné provizorní molo pro zakotvení větších lodí.
O víkendu začne fungovat námořní humanitární koridor do Pásma Gazy. Pomoc bude proudit z Kypru
Číst článek
Otevření námořního koridoru z Kypru navrhla vláda řecké části tohoto ostrova už koncem října, tedy tři týdny po vypuknutí války Izraele s palestinským hnutím Hamás, které Izrael, USA i EU považují za teroristickou organizaci. S návrhem koridoru už tehdy souhlasilo několik evropských a arabských zemí, koncem prosince i izraelská vláda uvedla, že s jeho otevřením „v zásadě souhlasí“.
V posledních týdnech Spojené státy zesílily tlak na Izrael, aby koridor umožnil otevřít, a to v souvislosti se zhoršující se humanitární krizí v Pásmu Gazy, kde podle úřadů OSN hrozí hladomor. V posledních dnech se objevuje také stále více zpráv o úmrtí dětí v Pásmu Gazy kvůli dehydrataci a podvýživě.
Izrael ofenzivu v Pásmu Gazy zahájil po teroristickém útoku Hamásu ze 7. října, kdy na izraelském území zahynulo 1200 lidí a dalších zhruba 250 osob zavlekli ozbrojenci Hamásu a jeho spojenců na palestinské území. Při prvním a dosud jediném klidu zbraní v listopadu byla propuštěna přibližně polovina z nich.
Podle pondělního oznámení ministerstva zdravotnictví v Pásmu Gazy spravovaného Hamásem zahynulo od začátku války více než 31 100 Palestinců.