Zahraniční deníky kritizují Francii za slabý kontingent v Libanonu
Z Blízkého Východu, konkrétně z Libanonu, přicházejí každý den nové zprávy a tento region bude asi ještě pár týdnů středem pozornosti světových médií. Především se ani zdaleka nedaří sestavit kontingent vojáků pro mírovou misi. V sobotu přijely do země první francouzské jednotky, nicméně oproti očekávaným 3500 vojáků hodlá Francie svoji účast navýšit o 200 mužů.
Pokud by nešlo o tak nebezpečnou věc, byl by ubohoučký závazek Francie vyslat do Libanonu dalších 200 vojáků k smíchu, píše například americký deník New York Times.
Po letech naléhání, aby byli považováni za supervelmoc, se Francouzi chovají, jako by neměli žádnou zodpovědnost v otázce řešení libanonského problému, domnívá se list.
Francouzští generálové mají právo být nervózní. Jde o velmi nebezpečnou misi. A bez záruk úspěchu. Druhořadá velmoc může před složitými otázkami uhnout, supervelmoc nikoliv, uzavírá New York Times.
Kritikou nešetří ani britské Timesy. Francie chce stále vést síly OSN v Libanonu, ale jedná tak, jako by chtěla mít jen hlavní slovo a nikoliv zajišťovat mír. Od Francie se očekávalo, že vyšle minimálně 3500 vojáků a podpoří tak vyslání jednotek z Itálie, Turecka, Německa a politicky důležitou účast muslimských kontingentů, konstatuje britský deník.
Francouzské listy, které se na konci minulého týdne stavěly k účasti francouzských vojáků v Libanonu velmi opatrně a varovaly před nebezpečností mise, dnes pouze konstatují, že Francie zklamala zahraniční partnery. Například deník Le Figaro píše: Rozhodnutí Francie vyslat jen 200 mužů vyvolalo překvapení a zmatek v Izraeli. OSN počítala s tím, že Paříž dodá kostru budoucích mírových sil.
Francie tím, že poslala do Libanonu pouhých 200 mužů, zklamala Washington i OSN, kteří doufali, že celou misi povede, píše další francouzský deník Libération. Po tom, co se Francie ukázala jako zdrželivá k vyslání dalších jednotek, prudce stouply šance Itálie na vedení operace, spekuluje list.
A jak situaci v Libanonu hodnotí arabské deníky? To zjišťoval náš zpravodaj na Blízkém východě Jaromír Janev.