Zahraniční tisk o summitu zemí EU a Latinské Ameriky
Na summitu Evropské unie a latinskoamerických zemí ve Vídni nedošlo z ekonomického hlediska k absolutně žádným pokrokům, píše dnes rakouský deník der Standard. Americký tisk stále rozebírá okolnosti kolem databáze telefonních hovorů, kterou podle deníku USA Today buduje americká Národní bezpečnostní služba. Sněmovna lordů včera zamítla návrh britského zákona umožňujícího asistovanou sebevraždu, píše dnes americký deník New York Times. Na neděli připadá Den Matek, a právě tomuto tématu se věnuje severoamerický list Christian Science Monitor.
Na summitu Evropské unie a latinskoamerických zemí ve Vídni nedošlo z ekonomického hlediska k absolutně žádným pokrokům, píše dnes rakouský deník der Standard. Nejen projevy venezuelského prezidenta Huga Cháveze, při kterých se silnou rétorikou oznamoval začátek "post-liberální" éry, byly pro ostatní účastníky summitu velkou podívanou. Svými slovy tak zmařil plány Evropské unie, která chtěla s latinskoamerickými zeměmi uzavřít obchodní dohody.
Na závěr "historického" vídeňského summitu jako pokaždé zazněla, a to s velkým zdůrazněním, slova jako demokracie, rozvoj a respektování lidských práv. Tyto hodnoty by ale neměly pouze prázdně vyznívat na nejrůznějších konferencích. Měly by se naopak stát běžnou součástí každodenní praxe hospodářských vztahů na celém světě, konstatuje list.
Americký tisk stále rozebírá okolnosti kolem databáze telefonních hovorů, kterou podle deníku USA Today buduje americká Národní bezpečnostní služba. Washington Post píše, že odhalení deníku USA Today vyvolalo kritiku Republikánské i Demokratické strany proti už tak politicky oslabenému prezidentu George Bushovi. Upozorňuje, že kauza může v Senátu zkomplikovat jmenování generála Michaela Haydena ředitelem CIA, které navrhl prezident Bush.
Právě Hayden totiž působil v čele Národní bezpečnostní služby, které měla kontroverzní databázi vytvářet. Americké deníky také rozsáhle rozebírají, co je monitorováno. Píší, že nejde o odposlechy, ale o automatický sběr telefonních čísel a časů telefonátů. Deník USA Today uvádí, že na rozdíl od A&T, Southwest a Verizon, další americká telekomunikační společnost Qwest spolupráci s bezpečnostními službami odmítla.
Zajímavé také je, že americké noviny bez ohledu na konkurenční boj férově citují deník USA Today jako autora odhalení a dokonce odkazují na jeho webové stránky i na svých internetových portálech.
Sněmovna lordů včera zamítla návrh britského zákona umožňujícího asistovanou sebevraždu, píše dnes americký deník New York Times. Dokonce se proti němu spojili představitelé tří nejsilnějších náboženských směrů, za anglikánskou církev to byl arcibiskup z Cantenbury, za římsko-katolickou církev arcibiskup z Westminsteru a za židovskou obec vrchní britský rabín.
Ve společném dopise připomněli, že lidský život je posvátný a že neexistuje záruka, že by při eutanazii nemohla hrát důležitou roli ekonomická situace zúčastněných. Mohlo by se pak stát, že právě ona by rozhodovala o tom, jestli pokračovat v léčbě nebo přistoupit k eutanazii.
A teď z trochu jiného soudku. Na neděli připadá Den matek, a právě tomuto tématu se věnuje severoamerický list Christian Science Monitor. Ten se ve svém komentáři zamýšlí nad tím, jak vlastně "matka 21. století" vypadá. Žijeme v době perfekcionalismu, správná matka má vždy při ruce nejnovější fotku ze sonografu, později pak nejlepší děti, nejlepší postavu a také perfektního milence, píše s nadsázkou deník.
Nedávno se jedna studie snažila vypočítat, kolik vlastně "mateřství" stojí. Pokud by maminky dostaly zaplaceno za všechny úkony a práci, která s mateřstvím a výchovou dětí souvisí, vydělaly by si ročně přes 130 tisíc dolarů. To je částka velká, ovšem jen hypotetická, podotýká deník a dodává: "Na Den matek bychom peníze dávat neměli, lepší je potěšit květinami nebo tím, co dnešním perfektním maminkám chybí asi nejvíc, časem, který strávíte společně v klidu a pohodě," uzavírá severoamerický list Christian Science Monitor.
Filipínští katoličtí biskupové včera v souvislosti s blížící se premiérou filmu Šifra mistra Leonarda vydali pokyny, jak mají kněží vyvracet obsah děje světově proslulého románu s náboženskou tématikou Da Vinciho kód, který se stal předlohou filmu. Píše o tom dnes indický deník The Financial Express. Román spisovatele Dana Browna totiž vyvolal celosvětovou kontroverzi.
Podle něj měl totiž Ježíš dítě s biblickou prostitutkou Máří Magdalenou. Přestože biskupové v této převážně katolické zemi v pokynech radí, jak k tomuto kontroverznímu dílu přistupovat, nepožádali o zákaz promítání filmu. Filipínská premiéra je v plánu příští týden, uzavírá list.