Zákaz hazardu vyzkoušel jako první východoslovenský Sabinov
Mohlo to být Las Vegas východního Slovenska. O tuhle pověst ale ve městě Sabinov nikdo nestál. Tamní magistrát se proto rozhodl, že během letošního roku vyčistí město od hazardu. Sabinov držel na Slovensku nelichotivý primát v počtu výherních automatů na obyvatele. Loni ale dostaly slovenské obce ze zákona právo zakázat na svém území hazard.
Sabinov toho využil jako první v celé zemi, a po něm se přidaly další obce. Nový zákon umožňuje vykázat hazardní hry z města už během tří měsíců. V putykách tak bliká o mnoho méně automatů a brzo zhasnou i ty poslední.
Na náměstí v Sabinově není vůbec těžké najít nějakou hernu. Je tu jedna vedle druhé. Některé jsou už ale zavřené, zákaz výherních automatů se už ve městě troch projevil. Každopádně do jedné otevřené vstoupím. V herně je trochu mrtvo. A jediný zákazník u automatu končí hru a před mikrofonem utíká.
Třináctitisícový Sabinov je na pohled městečko jako každé jiné. Asi dvacet heren a necelá stovka výherních automatů mu ale dávala nepopulární renomé ráje hazardu na východním Slovensku. Vždycky po termínu vyplácení sociálních dávek se do města nahrnuli gambleři z okolí.
„Bylo tu i případy, kdy přicházely celé rodiny. Asistovaly pak hlavě rodiny, aby buď vyhrál, nebo nevyhrál. Osmdesát procent lidí, kteří využívali tyto automaty a kteří se stali patologickými hráči, byli lidé, kteří dostávali sociální dávky,“ vzpomíná primátor Peter Molčan.
Ke spokojenosti občanů
Sabinov proto využil novelu zákona, která od loňského září umožňuje obcím zakázat hazard na svém území. Vyhlášku přijali sabinovští zastupitelé tak rychle, jak to šlo. Ke spokojenosti občanů.
„Je dobře, že to zrušili. Nemělo by to být v žádné hospodě, v žádné herně. Je těžká doba,“ říká starší žena a muž ji doplňuje: „Je to dobře, že to zakázali.“ Během letošního roku mají z města zmizet výherní automaty i videoterminály. Jediné, co zůstane, budou sázkové kanceláře. První výsledky zákazu hazardu ve městě už jsou skutečně vidět, tvrdí primátor Molčan.
„Je vidět, že lidé, kteří využívali herny na hazardní hry především během vyplácení dávek, už zmizeli,“ upřesňuje primátor. Majitelé heren v Sabinově z rozhodnutí města pochopitelně nadšení nejsou. „Akceptuji to. Když to tak lidé chtějí. Když nechtějí ve městě automaty, tak nebudou. Několik podniků, které byly jen hernami, skončilo.“
Město přichází o peníze
Majitel jedné ze sabinovských heren Karol Germič může být celkem v klidu. Kromě automatů má i sázkovou kancelář, takže nějaký byznys mu pořád zbude, i když automaty zmizí. Podle Karola ale víc než obecní vyhlášky postihla hazard ekonomická krize.
V podniku má čtyři automaty. „Jeden, dva dny po sociálních dávkách je tu více lidí. To je potom trochu nával. Ale jinak? Vždyť to vidíte, kolik je tu obsazených automatů. Hraje se u jednoho,“ popisuje majitel herny.
Kvůli zákazu hazardu přijde městský rozpočet asi o sto tisíc eur, které mu provozovatelé automatů ročně odváděli. Město proto omezí náklady, ale taky zmenší investice. Místní lidé to nejspíš negativně pocítí, teď jsou ale hlavně rádi, že hazard skončil. „Pro město to bude určitě lepší,“ domnívá se jeden z obyvatel.
Ne každé město se ale dokáže s penězi z hazardu rozloučit tak snadno. Navíc majitelé heren se s městy můžou soudit. Kritici také namítají, že pokud hazard nezakážou všechna města, gambleři se prostě budou jen přesouvat jinam. Starostové na východním Slovensku jsou ale čím dál víc přesvědčení, že lepší je s omezováním hazardu aspoň začít, než se jen dívat, jak automaty dělají z lidí trosky.
Sabinov