Záplavy v ruské Orenburské oblasti polevují, hladina řeky Ural začala klesat. Voda míří do Kazachstánu
Záplavy v ruské Orenburské oblasti polevují, hladina řeky Ural začala v neděli velmi zvolna klesat. Voda vystoupala na rekordních 11,87 metru a nyní klesá asi o tři až pět centimetrů za hodinu, uvedl podle agentury TASS hydrometeorologický ústav Orenburské oblasti. V postižených oblastech Kazachstánu bylo od začátku povodní evakuováno 107 tisíc lidí a zhruba stejný počet hospodářských zvířat. Kulminace povodně se tam teprve očekává.
Jarní povodeň v Orenburské oblasti se letos stala nejsilnější v historii pozorování. Ve výšce 11,87 metru hladina řeky Ural o 257 centimetrů převyšovala takzvanou nebezpečnou linii. Na této maximální úrovni se hladina držela deset hodin. Pod vodou zůstává téměř 13 500 objektů, včetně 137 bytových domů. Opustit své domovy muselo 16 400 lidí. Zdravotníci v oblasti poskytli pomoc 552 osobám, psychologickou pomoc jich potřebovalo asi 650.
Voda ale nadále stoupá níže po proudu Uralu v ruské Kurganské oblasti a v Kazachstánu. V pěti kazachstánských oblastech se od začátku povodní muselo evakuovat 107 tisíc lidí, vrátit se jich zatím mohlo asi 11 700. V nouzových ubytovnách zůstává 7400 lidí, zhruba polovina z nich jsou děti. Do oblasti už začala proudit humanitární pomoc, píše agentura Interfax.
Nejhorší záplavy za poslední desetiletí vyvolal rychle tající sníh z pohoří Ural. Voda zatopila rozsáhlá území na Urale, na západní Sibiři, v Povolží a také v Kazachstánu v blízkosti řek Ural a Tobol.