Zemětřesení v Maroku si vyžádalo nejméně dva tisíce obětí, země vyhlásila třídenní státní smutek

Nejméně 2122 mrtvých si podle nejnovější bilance marockého ministerstva vnitra vyžádalo zemětřesení, které v pátek pozdě večer zasáhlo centrální Maroko. Zraněných je více než 2400, z toho 1404 je v kritickém stavu, uvedlo ministerstvo. Největší škody podle úřadů ale nastaly mimo města. České ministerstvo zahraničí nemá informace o obětech z řad českých občanů. Maroko kvůli zemětřesení vyhlásilo třídenní státní smutek.

Marrakéš (Aktualizováno: 18:11 10. 9. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poškozené domy po zemětřesení, které zasáhlo Maroko

Poškozené domy po zemětřesení, které zasáhlo Maroko | Zdroj: Reuters

Ohnisko zemětřesení bylo v hloubce 18,5 kilometru, zhruba 70 kilometrů jihozápadně od Marrákeše a 60 kilometrů severovýchodně od města Tarúdant. Nejblíže epicentru se nachází Marrákeš.

9:42

Centrum Marrákeše je zcela zničené, nejhorší situace je v horách, popisuje český velvyslanec v Maroku

Číst článek

Ve staré části tohoto města, které je na seznamu světového dědictví UNESCO, se zřítily některé budovy a místní televize ukazovala snímky spadlého minaretu s troskami ležícími na rozbitých autech. Ještě před příjezdem těžké techniky se lidé snažili rozebírat sutiny rukama, píše agentura Reuters.

Marocká vláda k záchranným operacím zmobilizovala záchranné složky i armádu. Do horských oblastí v pátek dopoledne zamířily nákladní vozy s dekami, polními lůžky a osvětlením, které nespoléhá na elektřinu. Záchranné práce v oblasti zpomaluje nejen horský terén, ale také dopravní zácpy a kamení sesuté na silnice.

Svět vyjadřuje Maroku soustrast a mnohé země včetně Česka chystají pomoc. Mezinárodní červený kříž upozornil, že Maroko bude pomoc potřebovat měsíce, nebo dokonce roky. Čeští hasiči jsou připraveni okamžitě poslat do Maroka speciální USAR tým, který je zaměřený na vyhledávání v sutinách.

Otřesy byly výrazně patrné také v Rabatu a Casablance, podle místního úředníka je však většina mrtvých v okolních špatně dostupných horských oblastech. V zasažené části podle stanice Al-Džazíra žije osm až deset milionů lidí, konkrétně jde o provincie Marrákeš, Azilál, Tarúdant, Sáfí a Varzázát.

Češi v Maroku

Podle českého cestovatelského systému Drozd je v zasažené zemi nyní zhruba 170 Čechů. České ministerstvo zahraničí uvedlo, že všichni jsou v pořádku včetně dvou, kteří se nacházeli přímo v pohoří Atlas a se kterými Černínský palác zprvu neměl spojení.

6:51

Seismolog: Takto silná zemětřesení v Maroku nejsou obvyklá. Může se stát, že přijde i následný otřes

Číst článek

České cestovní kanceláře uvádějí, že většina jejich českých klientů byla stovky kilometrů od epicentra zemětřesení. Přímo v Marrákeši bylo podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří Jana Papeže zhruba 80 Čechů, část z nich na firemní konferenci, ani ti však podle dostupných informací neutrpěli zranění.

Americká geologická služba USGS uvedla, že zemětřesení mělo v době prvního úderu předběžnou sílu 6,8 stupně. Marocká Národní seismická monitorovací a výstražná síť naměřila sílu sedm stupňů.

Rozdíly v počátečních měřeních bývají podle agentury AP běžné. Oba údaje by ale znamenaly nejsilnější zemětřesení v Maroku za poslední roky. Ačkoli jsou zemětřesení v severní Africe poměrně vzácná, v roce 1960 dosáhly otřesy v okolí marockého historického přístavu Agadir síly 5,8 stupně a připravily o život tisíce lidí.

Po katastrofálním zemětřesení v Agadiru v roce 1960 úřady změnily nařízení týkající se výstavby budov v Maroku. Mnoho objektů, zejména venkovských, však ani dnes nedokáže odolat silným otřesům půdy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme