Během pandemie vzrostl počet případů domácího a sexuálního násilí. V Nigerii je to až o 40 procent
V době koronavirových uzávěr a omezení vzrostl po celém světě počet případů domácího a sexuálního násilí. Informuje o tom například OSN. I v Česku zaznamenaly organizace pomáhající obětem násilí na podzim 2020 až o 50 procent větší zájem o své služby oproti předešlému roku. Vyplynulo to z průzkumu české akademie věd a Univerzity Karlovy. Jinak na tom není ani Nigérie, kde prezident už loni vyhlásil kvůli krizi sexuálního násilí výjimečný stav.
„Čím víc jsem se bránila, tím víc mě bil. Házel se mnou, jak se mu zachtělo. Nakonec už jsem byla zesláblá a vzdala se mu. Potom mi řekl, že když ho nenechám udělat, co chce, zabije mě,“ popisuje nigerijská studentka výtvarného umění Kehinde Osakedeová svoje znásilnění. Rodinného přítele, který ji prý znásilnil, žalovat nechce.
To podle Ireny Hůlové z české pobočky lidskoprávní organizace Amnesty International není obecně neobvyklé: „Když už oběť sebere odvahu a trestný čin sexuálního násilí nahlásí, často se setká se systémem, který je opředen řadou genderových stereotypů a funguje spíš proti té oběti a dochází tam často k sekundární viktimizaci, čili ta oběť si projde znovu tím traumatem.“
Hůlová naráží na obecné stereotypy, které jsou v Nigérii přítomné stejně jako jinde ve světě. Podle průzkumu společnosti NOIPolls svádí skoro polovina Nigerijců znásilnění na nevhodné oblečení oběti a podobný počet si myslí, že by násilníci neměli být trestaní.
DATA: Křivých obvinění ze znásilnění je minimum. ‚V praxi jsem se s tím nesetkal,‘ říká advokát
Číst článek
K tomu, aby Kehinde přestala ze znásilnění obviňovat sama sebe, jí pomohlo poradenství a skupinové terapie organizované Mezinárodním fondem žen v nebezpečí. Nezisková organizace se stará o oběti znásilnění a pomáhá policii sbírat důkazy proti pachatelům.
„Přišla jsem sem a začala se cítit dobře,“ dodává Kehinde. Teď chce, aby její příběh dodal odvahu ostatním obětem.
Výjimečný stav
V nigerijském státu Lagos přibylo podle oficiálních statistik v roce 2020 znásilnění a domácího a sexuálního násilí o 40 procent. Po sérii veřejností ostře sledovaných útoků včetně hromadného znásilnění dvanáctileté dívky vyhlásil loni v červnu prezident Muhammadu Buhari výjimečný stav.
Vláda nařídila státům a policii, aby proti sexuálnímu násilí zakročili všemi způsoby. Policie představila opatření, která mají její zásahy zlepšit. Jen na to ale některé ženy spoléhat nechtějí.
Ozbrojenci v Nigérii unesli 80 studentů a pět učitelů, motivem je výkupné
Číst článek
„Oběti často neví, že existují organizace, které za ně bojují a poskytují jim právní, zdravotnickou nebo finanční podporu,“ říká podnikatelka Sa'adat Aliyu ze severonigerijského státu Kano. Loni v září proto spustila aplikaci Helpio.
„Chci aplikací propojit oběti sexuálního násilí s těmihle organizacemi a zjednodušit jim právní podporu. Oběti můžou své napadení nahlásit, můžou mluvit s experty, aby jim pomohli překonat trauma, můžou najít nejbližší centra, kde jim pomůžou a taky sdílet své zkušenosti s ostatními,“ vyjmenovává Aliyu, co všechno umí její aplikace.
Právě na severu země je situace ještě napjatější kvůli teroristům z Boko Haram, jak upozorňuje Amnesty International. Kromě sexuálního násilí do tamních vesnic přináší i vraždy a rabování.