'Zneužívání dětí kněžími je strašlivý hřích.' Papež napsal předmluvu ke vzpomínkám jedné z obětí
Papež František označil zneužívání dětí kněžími za „obludnost". Hlava římskokatolické církve zároveň slíbila, že vystoupí proti pachatelům i biskupům, kteří nad nimi drží ochrannou ruku. Papež to uvedl v předmluvě nové knihy.
Papež napsal předmluvu k memoárům Daniela Pitteta, což je osmapadesátiletý Švýcar, kterého jako dítě znásilnil katolický kněz. Tehdy Pittetovi bylo osm let. Kniha se jmenuje „Odpouštím vám, otče" s podtitulem „Zneužitý, ale nezlomený". Celou předmluvu knihy ve středu zveřejnil německý bulvární deník Bild. Úryvky tohoto textu už dříve publikoval také Vatikánský rozhlas.
Papež v předmluvě píše, že proti všem kněžím, kteří se zpronevěřili svému povolání, přijme ta nejdůslednější opatření. To prý platí i pro biskupy a kardinály, kteří tyto duchovní chrání, jak tomu v minulosti opakovaně bylo. František píše, že Pitteta potkal v roce 2015 a jeho vyprávění o utrpení, které zažil, ho prý velmi zasáhlo.
V Austrálii soudí třetího muže Vatikánu, kardinál Pell obvinění ze zneužívání dětí popřel
Číst článek
Papež knihu označuje za svědectví toho, jak může zlo vstoupit do srdce služebníka církve. František označuje zneužívání za absolutní monstróznost, strašlivý hřích, který je radikálně protikladný vůči učení Krista. Také připomíná osudy obětí, které spáchaly sebevraždu. A klade si otázku: „Jak může kněz, který slouží Kristu a církvi, nakonec způsobit tolik zla?"
Papež František nevystoupil proti zneužívání dětí poprvé. Ostatně i v předmluvě papež připomíná dokument vydaný loni, podle kterého se musí v církvi zvlášť chránit ti nejbezbrannější a je třeba být extrémně přísný vůči kněžím, kteří zrazují své poslání.
V posledních desetiletích totiž vyšly najevo tisíce případů zneužívání kněžími po celém světě a ti, kteří dosud promluvili, dodávají odvahu dalším.
Vězení, peklo, koncentrační tábor. Zneužívaných a týraných chlapců bylo v řezenském sboru přes 500
Číst článek
V roce 2002 odhalily zneužívání dětí a krytí pachatelů katolickými představiteli v Louisianě investigativní novináři z deníku Boston Globe. V Irsku pak v roce 2009 skončilo vyšetřování zneužívání v církvi a institucích, které provozuje. Podobné vyšetřování začalo v roce 2013 v Austrálii. Obvinění z toho, že v případech zneužívání mohl krýt jiné kněze, čelí u soudu také třetí nejvyšší muž Vatikánu, australský kardinál George Pell.
Katolická církev už na kompenzacích obětem vyplatila přes dvě miliardy dolarů. Papež František opakovaně slíbil nulovou toleranci, ale Vatikán čelí kritice ze strany zneužitých. Podle nich by mohl dělat víc.
V roce 2014 vznikla ve Vatikánu poradní komise k tomuto tématu, kterou má papež k dispozici. Oběti zneužívání, které jsou součástí této komise, ji ale kritizují za to, že postupuje pomalu a že Vatikán nespolupracuje.