Nejdražším se stal obraz Petrklíče od autora Jindřicha Štyrského, za který nový majitel zaplatil včetně aukční přirážky 5,2 milionu korun, řekl ředitel aukčního domu Jiří Rybář.
Temný surrealistický obraz Tajemství míst, jemuž dominuje motiv srdce unášeného dravcem, byl nejdražší položkou aukce v Obecním domě v Praze. Vyvolávací cena byla 33 milionů korun.
Důvodem je, že Hrad nechal prostory opravit, využívá je a bylo by nutné je znovu přebudovat. Pokud by se ale na Hradě objevil vhodný volný prostor a byla dohoda, metropole by tam obrazy umístila.
Praha vede další soudní spor o Muchovu Slovanskou epopej, tentokrát s dědičkou Jarmilou Muchou Plockovou. Ta nesouhlasí s uzavřenou smlouvou s jiným dědicem o umístění Epopeje do komplexu Savarin.
Roky trvající soudy o cyklus obrazů Alfonse Muchy se uzavřely dohodou. Malířův dědic souhlasil se stažením žaloby a spoluprací na umístění uměleckého díla v Praze. Zasáhnout ještě může další příbuzná.
„Nechci se obohatit. Okamžitě bych svůj podíl věnovala nějaké neziskové organizaci nebo spolku pro Slovanskou epopej, který jsem spoluzakládala,“ vysvětluje své rozhodnutí Jarmila Mucha Plocková.
Vnučka Alfonse Muchy otevírá výstavu o budoucnosti Slovanské epopeje. Na ní připomíná také dlouhý soudní spor o vlastnictví cenných maleb, který stále není u konce.
Odpudivou praktikou StB byli takzvaní společenští agenti. „Ti měli nějak zaujmout osobu, na kterou byli zaúkolováni, pak ji svést, nafotit nebo natočit nejlíp v intimní situaci,“ popisuje badatel.
Deset miliard korun. Zhruba za tuto částku plánují investoři opravit barokní palác Savarin. V něm by mohla být v budoucnu k vidění také Slovanská epopej.
„Uplynula roční lhůta k k tomu, abychom se dohodli s rodinou Alfonse Muchy. K tomu nedošlo, podmínky dohody nemohou být pro Prahu potupné,“ tvrdí nový pražský radní pro kulturu Jiří Pospíšil,
Městský soud v Praze bude znovu řešit, jestli Slovanská epopej patří Praze, nebo ne. Radiožurnálu to potvrdila vnučka světově známého umělce Jarmila Mucha Plocková.
„Muchovy reklamní letáky lákaly pozornost na krásné ženské obličeje a jejich výrazy. Mucha prvoplánově neukazoval výrobek, ale vzbudil divákovu představivost,“ popisuje kurátorka výstavy.
Branické ledárny nebo Letná. I tam plánovalo Hlavní město Praha vystavit jedinečný Muchův cyklus Slovanská epopej. Nakonec bude nejspíše v Paláci Savarin. Ne všichni s tím ale souhlasí.
„Nevadí mi, pokud kulturní dědictví vzbudí ohlas masového publika. Pokud se ale nepracuje s problematickým výkladem dějin, který prodáváme publiku,“ ukazuje publicista Forejt na Muchův nacionalismus.
Jedinečným a vůbec poprvé oficiálně vystavovaným exponátem je busta nazvaná La Nuture. Poprvé ji viděli návštěvníci pařížské výstavy v roce 1900, pak ji vlastnila rodina v Německu.
Svobodní zednáři jsou společenství, které je stále pro mnohé tajemným a rojí se kolem něj řada fantaskních teorií. Pravda je o mnoho prostší. U nás se jim dařilo hlavně za první republiky.
„Stvrdili jsme náš záměr dočasně svěřit Slovanskou epopej na 25 let do projektu Savarin, kde nám pomůže podpořit pražský cestovní ruch,“ uvedla Třeštíková.
Cyklus tvoří 20 velkých pláten, která Mucha od roku 1910 maloval 18 let. Od loňského roku jsou na příštích pět let zapůjčena do Moravského Krumlova, kde byla v minulosti už vystavována.
Po návratu do metropole má být cyklus obrazů na 25 let umístěn v budově Savarinu na Václavském náměstí. Podmínkou výpůjčky byla oprava zámku v Moravském Krumlově a úprava prostor.
Památkově chráněné budově se tento týden začala propadat střecha. Nevyužívaný secesní objekt je v dezolátním stavu a soukromý vlastník, firma RailCity Vyšehrad, do něj neinvestuje.
Před sedmi lety se výstava Muchových plakátů v Praze stala událostí, k níž se upírala pozornost. Zejména kvůli jménu bývalého tenisty, který v roce 1986 emigroval z tehdejšího Československa.
Dva až tři miliony je škoda na zasažených dílech. Požár sice žádné z nich nezničil, asi dvě třetiny děl ze sbírky nadace však pokryl mazlavý popílek. Restaurátorské práce zaberou půl roku až rok.
Na Kampě bude kromě děl dvou desítek secesního umělce Alfonse Muchy k vidění i tvorba českého vizuálního umělce Pasty Onera. Na fanoušky hudby čeká koncert Anny K v Rigerových sadech.