Půl dekády abstinence oslavila autorka blogu Zápisník alkoholičky třetí knihou. Tento týden si o ni můžete zahrát v pravidelné soutěži webu iROZHLAS.cz.
„Minulost, která vás může na jednu stranu posilovat, vás taky může zničit,“ popsala Radiožurnálu v pořadu Host Lucie Výborné Duffková, která založila centrum pro léčbu závislostí Alkos.
Z nejnovější zprávy WHO k celosvětové konzumaci alkoholu vyplývá, že Evropané starší 15 let vypijí 9,2 litru čistého alkoholu na hlavu ročně. Celosvětový průměr je jen 5,5 litru alkoholu na osobu.
Kdo nepije, rozbíjí rodinu. A kdo chce víc zdanit alkohol – nebo nedejbože omezit jeho prodej –, rozbíjí rovnou celou společnost. Tak se dají ve zkratce shrnout reakce na zavedení regulace alkoholu.
„Nebylo by dobré zkoušet alkohol zakazovat, zákazy nefungují. My chceme vycházet z vědeckého poznání,“ říká Jana Michailidu (Piráti). Navrhuje například vyšší zdanění alkoholu.
„Na film je navázána kampaň, která upozorňuje na problematiku ženského alkoholismu. Má název Ženy s odvahou a cílí na ženy, aby se nebály vyhledat pomoc,“ doplňuje spisovatelka.
„Střední Evropa má obecně velkou toleranci k alkoholu, ale my na rozdíl od ostatních 30 let neděláme žádnou prevenci,“ říká pro Radiožurnál národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.
„Když dáme alkohol ochutnat dětem na oslavě, tak jim velmi rychle nastoupí ten pocit radostné nálady. Navíc v bezpečném prostředí rodiny. Tohle pak chtějí děti zažívat pořád,“ vysvětluje expertka.
Česká republika patří dlouhodobě k zemím, kde se konzumuje nejvíce alkoholu v Evropě. Každý rok vyjdou žebříčky rizikového pití a každý rok jim dominujeme.
„Alkoholici nebo lidé, kteří často konzumují alkohol, přechází ze zdaněného alkoholu k těm nedaněným, například krabicovým vínům za 25 korun litr,“ připomíná Dan Prokop z PAQ Research.
Herečka Tereza Ramba bude tváří nového filmu, který vzniká podle knihy Michaely Duffkové Zápisník alkoholičky. „Když jsem si přečetla scénář, tak jsem se skoro pozvracela,“ přiznává.
„Ahoj, jmenuji se Matthew, ale možná mě znáte pod jiným jménem. A měl bych být mrtvý,“ otvírá svůj memoár americký herec, kterého proslavila role Chandlera Binga v sitcomu Přátelé.
Začíná tradiční osvětová akce Suchej únor. Za hranou rizikového pití se u nás podle Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti pohybuje více než milion lidí. I na to kampaň upozorňuje.
Protialkoholní záchytná stanice v Jihlavě má devět pokojů, lze tam ubytovat až 11 lidí. Pokoje jsou vybavené infrakamerovým systémem. O lidi se stará personál včetně sanitářů, pomoci mohou i lékaři.
Podle výzkumu Kliniky adiktologie Všeobecné fakultní nemocnice vypijí Češky průměrně šest litrů čistého lihu za rok. Platí, že ženy dohánějí muže v užívání alkoholu, i v žádostech o léčbu.
V chování včelích dělnic se může ukrývat klíč k pochopení alkoholové závislosti. Vědci zjistili, že včely stejně jako lidé mají po odnětí alkoholu abstinenční příznaky, všímá si server ABC News.
Systém záchytek začal vznikat v Sovětském svazu od roku 1931. Původně šlo o zdravotnická zařízení, ale už na jaře 1940 záchytky přešly pod pravomoc ministerstva vnitra.
Do potíží se dostali i lidé, kteří chodili do ambulance užívat lék pro léčbu závislosti na alkoholu, tzv. antabus. Ani to nebylo kvůli koronaviru možné.
Dolní zámek v Teplicích nad Metují je v Česku jedno ze dvou zařízení nabízejících sociální služby lidem závislým na alkoholu. Teď se jeho klienti ocitli v těžko řešitelné situaci kvůli lékařské péči.
Alkoholové zámky se nejprve objevily ve Švédsku na konci 90. let. Zařízeními se stejnou funkcí mají být od roku 2022 vybaveny všechny dopravní prostředky vyrobené v Evropské unii.
Nejvyšší kontrolní úřad chce podle deníku E15 zkontrolovat programy na podporu podnikatelů během koronaviru. A pomoci od státu by se mohly po dočkat i další velké dopravní firmy, píše Deník N.