Na východ od ukrajinského Mariupolu jsou stále zaminované oblasti. O pořádek se tam stará armáda
Proruští separatisti v Donbasu a ukrajinské síly se znovu dostaly do křížku. Podle ukrajinské armády separatisti ostřelovali více než 20 měst, vesnic a osad ve válečném pásmu. Vedení neuznaných republik z vyprovokování série útoků obvinilo Kyjev. Válečnou zónu východně od přístavního města Mariupol projel i zpravodaj Radiožurnálu.
Jsem na cestě s důstojníkem ukrajinské armády Olegem Prilipkem. Míříme do bývalé rekreační zóny u Azovského moře.
„Tady tohle bývala hlavní cesta směrem do Ruska, do Rostova a dál. Je odsud vidět přímo na nepřátelskou linii. Ve vesnicích Granytnoje a Sartana už proti sobě stojí vojáci,“ říká mi Prilipko.
Na silnici, v asfaltu, jsou dodnes patrné stopy dopadu dělostřeleckých granátů a raket Grad. Projeli jsme další obranou linii. Má podobu vykopaného příkopu, který se táhne k Azovskému moři a na levé straně pak dál do vnitrozemí. Dříve to bylo kontrolní stanoviště ukrajinských sil, druhá linie obrany města Mariupolu. Pomalu se blížíme k té první.
Kousek od nás je po pravé straně obrovské pole. Na jeho konci jsou větrné elektrárny. Ty už jsou na straně separatistů.
„Bojovníci druhé strany jsou od nás vzdáleni necelých 800 metrů. Ve středu se tam střílelo. Jsme ve válečné zóně. To jsou projevy ruského světa,“ povzdechuje si ukrajinský důstojník.
Lipavský: Situace na hranicích Ukrajiny je vyostřená. Při eskalaci konfliktu přijdou na řadu sankce
Číst článek
Nacházíme se v oblasti, která je pod vojenskou správou. Ta zde má nejen své pozice, ale také se stará o místní civilní obyvatelstvo, které tady zůstalo.
Z 18 vesnic jich leží šest přímo na bojové linii. Některá stavení, například čtyřpatrová ubytovna, zůstávají v troskách. Střela zasáhla její východní číst a celé horní patro.
„V tomto domě zahynuly čtyři děti a jejich učitelka,“ informuje Oleg.
„Musíme projet soustavou čtyř tetrapodů, to jsou obrovské betonové zátarasy, které byly původně určeny ke zpevnění břehu moře. Vyrobili je v Mariupolu a měli je dodat na Krym, ale ten obsadili Rusové a ty obrovské betonové tetrapody tady zůstaly a teď slouží a sloužily k obraně před průjezdem tanků. Jsou pomalované v ukrajinských barvách s nápisem ‚Sláva Ukrajině‘. Musíme mezi nimi prokličkovat,“ vysvětluje mi paní Oksana Stominová, která se sem také přijela podívat.
Přicházíme na břeh Azovského moře na krásnou, liduprázdnou pláž. Před námi je malý záliv. Za ním jsou vesnice Širokino a Berďanské. Vzdušnou čarou jsou to asi dva kilometry. Tam se dnes nedostaneme, protože tam ukrajinští vojáci zpozorovali ruské špionážní letadlo nebo možná dron, který mohl nést nějakou nebezpečnou munici.
„Pohyb v tomto terénu je dodnes velice nebezpečný. Tady v tomto rákosí mohou být stále miny z roku 2014. Odminovací čety zatím pročistily jen cesty. Navíc se můžou kdekoliv objevit i nové miny. Nedávno jsme je našli tady naproti ve vesnici Širokino, přímo na válečné linii. Bylo jich 120 až 150. Některé pyrotechnici odvezli, jiné museli odpálit přímo na místě. O bezpečí se tady mluvit rozhodně nedá,“ říká důstojník Prilipko.