Účet Teacher Li byl za pandemie koronaviru místem, kam si Číňané chodili pro necenzurované zprávy o nemoci a dění v zemi. Změnu, kterou do společnosti přinesl, sleduje snímek Vše, co vím o Teacher Li.
O zahájení festivalu se ve středu postará meditativní esej Vzpomínky plné přízraků. Snímek zachycuje současný obraz kdysi prosperujícího syrského Homsu, který se vlivem války změnil v ruiny.
Maďarští novináři natočili dokument, ve které ukazují, kam až sahá moc premiéra Viktora Orbána a jeho rodiny. Ukazují to na příkladu jeho zetě, jednoho z nejbohatších Maďarů.
„Lvov je ukrajinské nejevropštější město a lidé si tam stejně jako v Praze dřív říkali, že se jich válka nebude tolik dotýkat,“ říká v rozhovoru pro Radiožurnál producent filmu Čas do zásahu Remunda.
Hlavní postavou filmu je italská astroložka, která své klientky a klienty posílá na „narozeninové výlety“, a to kamkoli po planetě. Třeba do tasmánského Hobartu nebo na Aljašku. Hvězdy řeknou.
Letos se vůbec poprvé Ji.hlava konala deset dní. Rozprostřením programu přišla o část svého kouzla koncentrovaného intelektuálního večírku, ale pro program má rozšíření smysl.
Do kin vstupuje film Válečný zpravodaj, který přináší pohled na život a práci jednoho z nejvýznamnějších českých reportérů na Ukrajině Martina Dorazína. Přečtěte si rozhovor s rozhlasovým zpravodajem.
Dokumentární Ji.hlava nabídne přes 300 filmů, mimo jiné i výběr z díla oceňovaného tchajwanského režiséra Tsai Ming-lianga, který v listopadu povede mentoringový program na pražské FAMU.
Kapela Tata Bojs na filmovém festivalu v Karlových Varech odehrála koncertní set u příležitosti uvedení dokumentu k 36. výročí svého vzniku, který s ní natočil režisér Marek Najbrt.
V angličtině se jim říká glass children, tedy skleněné děti. Nejčastěji jde o zdravé sourozence dětí se zdravotním hendikepem. Tou je i vysokoškolačka Johana, protagonistka nového dokumentu Ta druhá.
Dokumentární snímek Petra Jančárek cílí hlavně na ty, kteří si Havla jako aktivní veřejnou osobnost sami pamatují. Na ty, kteří po jeho osobnosti pociťují nezaplněnou díru, což je bezpochyby i on sám.
Dokumentaristka Jana Počtová čtyři roky natáčela s lidmi v netradičních vztazích. Rozhovory s nimi dávají nahlédnout do radostí, strastí i nejistot, které nezvyklé podoby soužití přinášejí.
Jak se v Íránu jedná s autoritami? Za jakých podmínek pracují lidé z Česka, Polska nebo Slovenska v západní Evropě? Taková témata ukazují filmy na festivalu Jeden svět.
Odborníci doporučují středomořskou kuchyni, šetří totiž planetu a je zdravá. Filmař Alexandros Merkuis ve svém dokumentu Dokonalé jídlo zjišťoval, čím je právě středomořská strava tak výjimečná.
V Jihlavě zaujaly desítky snímků. Cenu diváků obdržel snímek Moje nová tvář režisérky Štukové. Ta přišla na pódium i s hrdinkou Martinou, na kterou před 10 lety zaútočil expřítel kyselinou.