Americký novinář zůstane ve vazbě. Ruský soud zamítl jeho odvolání proti zadržování
Americký novinář Evan Gershkovich, jenž v Rusku čelí obvinění ze špionáže, zůstane ve vazbě. Moskevský soud v úterý podle světových agentur zamítl odvolání reportéra listu The Wall Street Journal proti jeho zadržování. Soud už dříve nařídil, aby zůstal v moskevské vazební věznici přinejmenším do 29. května. Žurnalista obvinění odmítá.
Gershkovich byl v soudní síni v prosklené kleci vyhrazené pro obžalované. Před začátkem slyšení mlčky sledoval novináře, kteří ho přišli natáčet nebo fotografovat, popsala agentura AFP, podle níž to bylo poprvé od jeho zadržení, co ho média mohla spatřit. Komunikovat s Gershkovichem novináři v soudní síni nesměli.
Američané v Rusku si o své bezpečnosti iluze nedělají. ‚Když mě zatknou, nikdo s tím nic neudělá,‘ říkají
Číst článek
Žurnalistu zadržela v Jekatěrinburgu na Urale koncem března ruská tajná služba FSB. Tvrdí, že ho chytila při pokusu získat tajné informace, shromažďoval podle ní informace o vojensko-průmyslovém odvětví v Rusku. Následně ho ruští vyšetřovatelé obvinili ze špionáže.
Krátce po zadržení ho bezpečnostní složky odvezly do moskevské vazební věznice Lefortovo a soud nařídil, aby zůstal ve vazbě nejméně do 29. května.
Americká velvyslankyně v Rusku Lynne Tracyová v pondělí uvedla, že USA k němu poprvé od jeho zadržení získaly konzulární přístup a ona ho mohla navštívit. Cítí se dobře a drží se, napsala na telegramu.
Jednatřicetiletý novinář i list The Wall Street Journal obvinění ze špionáže opakovaně odmítli jako zcela nepodložená. Gershkovich je prvním americkým korespondentem od doby studené války, který byl v Rusku zadržen kvůli obvinění ze špionáže.