„Na všechno můžete sáhnout, všechno můžete uchopit, něco na vás reaguje,“ vyzdvihuje tvůrce aplikace. Také pohyb je reálný. „Jste v stavu beztíže. Nechodíte, ale létáte. Odrážíte se a posíláte jinam."
Humanoidní robot je doposud velkou výzvou. „Věci, které jsou pro člověka naprosto přirozené, jako je chůze do schodů, jsou pro stroj z mnoha důvodu komplikované,“ popisuje Tomáš Svoboda z ČVUT.
Roboti, umělá inteligence, ale i herci souboru Laterna Magika se podíleli na letošním festivalu světla Signal. Ten můžete v Praze navštívit až do nedělního večera.
iCub je veliký asi jako čtyřleté dítě a je vybavený některými smysly vnímání, což má pomoci s výzkumem procesů v našem mozku. Pomoci má vědcům pochopit třeba to, jak si malé děti osvojují pohyb.
SPOT rozměrově připomíná živého psa. Pohybuje se rychlostí 5 kilometrů za hodinu, chodí do schodů, otevře si dveře a měl by se zvládnout vyhnout překážce včetně lidí.
Dá se tak čekat, že se robot stane oblíbený jak ve školách, tak mezi amatéry. Podobný koncept navíc slibuje rychlý rozvoj k zajímavým aplikacím, třeba doručování zásilek nebo kontrolu objektů.
Německý systém se skládá z několika čidel a řídicí jednotky. Ta se musí přes bluetooth spárovat s mobilním telefonem řidiče. Pokud motorkář havaruje, dokáže motocykl odeslat zprávu na tísňovou linku.