Přestože začal nový školní rok, podle Pražáka je nejtěžším týdnem vždy ten poslední prázdninový. Učitelé totiž mají spoustu příprav a papírování a naopak jim chybí interakce s dětmi.
V hitparádě letních kauziček se vyšvihl případ, který bychom mohli nazvat „hajlování influencerek“. Dívka, kterou na instagramu sledují statisíce lidí, si zahajlovala.
Třiadvacetiletá influencerka Hana Gelnarová o víkendu zveřejnila na Instagramu video, na kterém s přáteli pochoduje se zdviženou pravicí. Dívka sice záhy video smazala, ale případ už řeší policie.
Tate měl štěstí, že narazil na oblast, která je zanedbávaná. Spíš než se zaměřovat na něj konkrétně, jde tedy o to vidět, proč je pro mladé muže tak cenný a jak o podobných tématech hovořit jinak.
„Na světě je extrémní nespravedlnost. My si tady žijeme jak na obláčku v komfortu s tričkem za 20 korun, zatímco ho ušil někdo v bídě, špíně a bez přístupu k pitné vodě,“ kritizuje Rozárie Haškovcová.
„Lepší je dítě nesdílet, zvlášť pokud ještě zvažuju, že na tom budu vydělávat. Ale vím, že se to influencerům asi nebude líbit,“ myslí si psycholožka Eva Vášová.
„Když je video, kde někdo krupicovou kaši zamíchá, tak je tam třeba tři sta nebo čtyři sta komentářů a lidi se hádají opravdu do krve,“ popisuje influencer Jaroslav Vajgl, tvůrce Těhotného kuchaře.
Jaké je ‚zákulisí‘ vojenského života a jaké je to řídit tank? To veřejnosti přibližují influenceři, ať už vojáci nebo i civilisté, kteří se o ozbrojené síly jen zajímají.
Mezi dětmi se těší oblibě energetické nápoje Prime. Některé ale obsahují velké dávky kofeinu. „To často vede k poruchám chování a pozornosti, dítě může být nervózní,“ vysvětluje lékařka.
Při pátrání po termínu „food porn“ nepůjdeme až tak do minulosti. První zmínku má na svědomí novinář Alexander Cockburn, roku 1977 napsal do The New York Review of Books článek nazvaný „Gastroporno“.
V posledních letech se čím dál víc objevují kampaně fast fashion značek, které lákají na udržitelné kolekce, na recyklované nebo recyklovatelné materiály, na produkty z bio bavlny. Je v tom ale háček.
Nejlepší váleční influenceři zveřejňují minimálně jednu reklamu denně, takže jejich potenciální příjem dalece převyšuje průměrnou měsíční mzdu v Rusku.
Bývalý profesionální kickboxer z britského Lutonu Andrew Tate má miliony sledujících na sociálních sítích, kde propaguje luxusní životní styl. Zároveň tam ale také nešetří misogynními výroky.
Můžeme se na jedné straně na systému podílet, na druhé ale vůči jeho částem být kritičtí. Měli bychom se především snažit, aby se většina lidí cítila v demokratické společnosti stabilně a bezpečně.
„Za mě ukládá data stejně jako jiná sociální síť. Nemyslím si, že je o něco nebezpečnější než třeba Facebook. To bych nemohla mít žádnou síť,“ říká pro iROZHLAS.cz influencerka Anette Rücker.
Odborníci upozorňují, že přetvářet v kampaních legendární umělecké díla je ošemetné. „Čím více se snažíte předělat něco, co je historické, tím větší bouři vyvoláte,“ varuje marketingový stratég z USA.
„Když se třeba podíváte na náš instagram, tak tam vidíte typicky, že se propaguje zubní kartáček a máte tam polonahou ženu, která na vás špulí zadek a někde v dálce je někde kartáček," říká expert.
„Slyšet potlesk je opojné a je to přirozené. Proto je tak lákavý i svět vlogů a sociálních sítí,“ říká psycholožka. Opojné může být i to, že influencery sledujeme.
Aplikace má jednoduchý princip: jednou denně vám ve víceméně náhodný čas přijde notifikace a vy máte během dvou minut vyfotit, co právě děláte – bez přikrášlování.
Od začátku války na Ukrajině ukazovala prostřednictvím tiktoku realistický obraz běžných životů Ukrajinců. Teď, o půl roku později, je pro některé trnem v oku.
Konspiritualita označuje propojování spirituálních a konspiračních teorií, vysvětluje Marie Heřmanová. Helena Houdová často mluví o 5D realitě a používá obsahy, které pocházejí z prostředí konspirací.