Halevi podle ToI uvedl, že opouští funkci kvůli tomu, že „uznává zodpovědnost za selhání armády“ stran 7. října 2023. Dodal, že tak činí v době, kdy izraelská armáda dosáhla značných úspěchů.
Dohoda počítá s tím, že 19. ledna začne platit příměří, které v první fázi přeruší boje na 42 dnů. Zároveň má být propuštěno 33 rukojmích držených palestinskými ozbrojenci v Pásmu Gazy.
„Izraelská armáda vzala naši oblast útokem. Jednou kostel zasáhl nálet. Lidé se bojí, že se to bude opakovat. My jsme zažili už řadu válek. Tahle je ale jiná. Silnější a krutější,“ říká Butrus Chúrí.
Na dotaz, co by považovali za vítězství Izraele ve válce proti teroristickému hnutí Hamás, odpovědělo 68 procent dotazovaných, že může být dosaženo pouze spolu s návratem všech rukojmích držených.
„Povstalci byli prostě najednou velmi úspěšní a zbořilo se to jako domeček z karet,“ popisuje pád režimu Bašára Asada v Sýrii bezpečnostní expert Jiří Schneider.
„Na jednu stranu jste ve válce, nad hlavou vám lítají drony a slyšíte výbuchy, na tu druhou se otevřely školy, lidé musí fungovat. Místy je až bizarní, jak se dokážeme přizpůsobit,“ popisuje Nadine.
Izraelská armáda 23. září výrazně zintenzivnila vzdušné údery proti Hizballáhu na území Libanonu, kde zabila řadu jeho velitelů včetně dlouholetého lídra Hasana Nasralláha.
Podle místních úřadů ovládaných palestinským teroristickým hnutím Hamás šlo o izraelských útok. Izraelská armáda odmítla, že by v tu dobu na místě prováděla letecké údery.
Při úderech měly být podle libanonské strany zasaženy nejméně tři pobočky instituce Kard Hasan, kterou Izrael viní z financování Hizballáhu. Davy lidí v panice v Bejrútu ucpaly celé ulice.
Premiér v anglickojazyčném videu rovněž uvedl, že válka může skončit „zítra“, pokud Hamás složí své zbraně a vydá rukojmí. Izraelci prý na Sinvára narazili, když se pokoušel uprchnout na sever Gazy.
Sdělení izraelského předsedy vlády podle deníku The Washington Post naznačuje, že se Izrael chystá na íránskou raketovou palbu ze začátku října reagovat omezeněji, aby se vyhnul otevřené válce.
„Na začátku roku 2023 jsme začaly stále častěji vídat podivné věci. U hraničního plotu se začali objevovat členové Hamásu převlečení jako farmáři, pozorovatelé ptáků a popeláři,“ říká jedna z vojákyň.
Podle amerického tisku by mohla v příštích hodinách začít rozsáhlejší pozemní operace na libanonském území. Tento scénář naznačil ve svých prohlášeních i izraelský ministr obrany Joav Galant.
Nejméně pět Palestinců zahynulo při izraelském úderu na vozidlo ve městě Túbás na severu okupovaného Západního břehu Jordánu. Mezi nimi byl i syn známého palestinského zločince Zakaríji Zubajdího.
Izraelská armáda v úterý osvobodila dalšího z 251 rukojmích unesených při teroristických útocích loni 7. října. Dvaapadesátiletý muž byl převezen do nemocnice a jeho zdravotní stav je dobrý.
Hamás tvrdí, že v budově školy byli vysídlení Palestinci, kteří utekli před boji a izraelským bombardováním. Izraelská armáda uvedla, že budovu bývalé školy používali ozbrojenci Hamásu.
Podle íránských Revolučních gard se Haníja a jeden z jeho osobních strážců v Teheránu stali terčem atentátu. Palestinské teroristické hnutí z útoku obvinilo Izrael.
Izraelská armáda v prohlášení napsala, že cílila na „velitelské středisko Hamásu“ uvnitř komplexu školy v centrální části pásma. Škola byla podle armády využívána k útokům na izraelské vojáky.
Galant rovněž uvedl, že s vysoce postavenými americkými představiteli projednával své návrhy na správu poválečného Pásma Gazy, na níž by se podíleli místní Palestinci, regionální partneři a USA.
„Izraelská armáda vymezila oblast klidu zbraní tam, kde probíhají nejzásadnější trasy kamionové dopravy. Nebude příliš velká, ale mělo by to stačit k posílení zásobování,“ míní Kuchyňová Šmigolová
Sobotní zásah izraelských vojáků je největší svého druhu na záchranu rukojmích od vypuknutí nynější války. Ta se rozhořela právě po útoku teroristů z palestinského hnutí Hamás z loňského října.