Kdo zastupuje Babiše u soudu? Ostřílení advokáti z kauz, které hýbaly českým veřejným prostorem

Už je téměř u konce první týden soudního procesu, ve kterém čelí expremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš žalobě kvůli dotaci pro farmu Čapí hnízdo. Za údajný dotační podvod mu státní zástupce navrhuje podmíněný trest a pokutu, soudce ale může vynést tvrdší verdikt. Nelze se proto divit, že si Babiš najal špičkové advokáty. Server iROZHLAS.cz přináší stručné profily Babišových obhájců i s případy, kterými se v minulosti zabývali.

Profil Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš s obhájci u soudu v kauze Čapí hnízdo

Babišovi obhájci. Zprava: Eduard Bruna, obžalovaný Andrej Babiš a Michael Bartončík | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

Poslanec a expremiér Andrej Babiš (ANO) čelí před soudem obvinění z dotačního podvodu. Jde o jednu z nejsledovanějších politických kauz v Česku za posledních několik let.

Začíná soud s Babišem, kauza Čapí hnízdo po sedmi letech vrcholí. Přečtěte si, proč je obžalovaný

Číst článek

Pochybnosti, že Babiš získal dotaci na Farmu Čapí hnízdo, multifunkční areál v obci Olbramovice na Benešovsku, neoprávněně, se začaly objevovat v roce 2010. A teď se přesunuly i před soud, který podezření na dotační podvod posuzuje.

Ten by měl rozhodnout i o výši případného trestu pro expremiéra, kterému aktuálně na základě obžaloby hrozí pět až deset let vězení. Státní zástupce Jaroslav Šaroch se ale nakonec rozhodl požadovat pouze podmínečný trest.

Přesto Babiš nepřistoupil před řízením na dohodu o vině a trestu a rozhodl se proces absolvovat. Obrátil se při tom na renomované brněnské advokáty, bratry Josefa a Michaela Bartončíkovy. Druhý jmenovaný ho zastupoval už v minulosti. Nově se ale do Babišova týmu připojil i advokát Eduard Bruna, skutečná těžká váha české advokacie.

Eduard Bruna

Advokát Eduard Bruna se připojil k týmu obhájců Andreje Babiše na jaře | Foto: Filip Jandourek

Pětasedmdesátiletý advokát Eduard Bruna se připojil k týmu obhájců Andreje Babiše na konci května 2022. Expremiér si ho nevybral náhodou. Není to totiž poprvé, co je šéf hnutí ANO Brunovým klientem. Advokát Babiše zastupoval například už v kauze údajného únosu jeho syna Andreje Babiše mladšího na Krym.

Navíc platí za jednoho z nejzkušenějších českých právníků. Za poslední dvacetiletí ho ostatně bylo možné vidět v celé řadě velkých politických, ale i dalších mediálně sledovaných kauz.

Úplatek pro Čunka

Od roku 2007 zastupoval třeba někdejšího vicepremiéra a předsedu KDU-ČSL Jiřího Čunka, kterého policie vinila z přijetí půlmilionového úplatku od realitní společnosti H&B Real za prodej většinového podílu města ve společnosti Vsetínské byty. Na Brunův požadavek byl nakonec odvolán z případu přerovský žalobce Radim Obst, kterého nahradil jihlavský státní zástupce Arif Salichov. A ten stíhání tehdejšího vicepremiéra Čunka zastavil kvůli „procesním chybám a skutkovým vadám v policejním vyšetřování“.

Kauza Nagyová

Eduarda Brunu mohli ale lidé vidět i v další mediálně velmi sledované kauze, která se dotýkala opět samotných špiček české politiky – v kauze Nagyová z roku 2013. Jana Nečasová (dříve Nagyová – pozn. red.) byla stíhaná v několika větvích případu. Podle obžaloby měla být zapletená do korupce tří rebelujících poslanců ODS, vyzrazení utajovaných informací a také do vlastní korupce, kdy měla výměnou za luxusní dary jejich dárcům zařizovat přístup k premiérovi.

Soud o Čapí hnízdo: Babišová odmítla vypovídat, Faltýnek označil obvinění za policejní výmysly

Číst článek

Bruna jí kryl záda po celou dobu soudních sporů, soudy ji v jednotlivých větvích nakonec zprošťovaly obžaloby. První pravomocný rozsudek padl v případu zneužití vojenské rozvědky, ze kterého vyšli obžalovaní včetně Nagyové s podmíněnými tresty a zákazy činnosti. V tomto okamžiku Bruna odmítl pro Nečasovou sepsat dovolání k Nejvyššímu soudu, které podle jeho zkušeností nemělo smysl. Vývoj situace mu dal za pravdu, Nečasová s jiným advokátem v dovolání neuspěla.

Vor v zakoně

S Brunou se pojí i další známé případy. Od roku 2010 do vynesení rozsudku v roce 2013 například hájil takzvaného „vora v zakoně“ Andranika Soghojana, údajného šéfa zločineckých skupin z bývalého Sovětského svazu v Česku, kterého obžaloba vinila ze zorganizování vraždy a pokusu o další vraždu a také z dvojnásobné přípravy vraždy arménského podnikatele. Ten po prvoinstančním osvobozujícím rozsudku a propuštění z vazby utekl zřejmě do Arménie a tak nedošlo na dvaadvacetiletý výjimečný trest, kterým ho potrestal Městský soud v Praze.

Oleo Chemical

Bruna se angažoval i jako právní zástupce v kauze údajného tunelování firmy Oleo Chemical, kde byl právním zástupcem jejího zakladatele Kamila Jirounka, kterému odvolací soud nakonec zmírnil trest na šest let vězení, a to „jen“ kvůli padělané směnce na 127 milionů korun. V další větvi údajně nesplacené půjčky ho pak soud zprostil obžaloby.

OKsystem

Pražský advokát pak v neposlední řadě zastupoval třeba i bývalého šéfa IT odboru ministerstva práce Milana Hojara, kterého v roce 2018 poslal pražský vrchní soud na tři roky do vězení za vydírání softwarové firmy OKsystem a za pozdější krádeže elektroniky z restaurací. Vrchní soud se přitom kauzou zabýval třikrát, v prvních dvou případech hrozil Hojerovi nejprve pětiletý, podruhé šestiletý trest.

Další kauzy

Advokát pak figuroval i v mnoha dalších kauzách. Třeba v soudním sporu bývalého ředitele liberecké policie, který byl stíhán za přijímání úplatků. Čtyřletý nepodmíněný trest mu soud nakonec zmírnil na podmíněný. Podmínky dostali za úplatky i další Brunovi klienti – tři bývalí tepličtí policisté v roce 2015. Nebo automobilový závodník Roman Odložilík, který státu způsobil podle obžaloby krácením daní škodu 18 milionů korun. Tomu byl zmírněný trest pěti let vězení na tříletý podmíněný trest.

Michael Bartončík

Advokát Michael Bartončík | Zdroj: Profimedia

Advokát Michael Bartončík je synem československého lidoveckého poslance Josefa Bartončíka. Se svým bratrem Josefem Bartončíkem platí za renomované moravské právníky, kteří se nevyhýbají ani složitým ekonomickým i trestním kauzám.

Kariéru Michaela Bartončíka v roce 2012 poznamenala tragická událost, když jako jeden z účastníků automobilové rallye v Lopeníku se svým bratrem coby navigátorem ve vysoké rychlosti smetl čtveřici mladých dívek, které nehodu nepřežily. Ve věci nikdy nečelil obvinění. Závod se totiž konal na uzavřené trati, na místě tedy dívky vůbec neměly být. I proto byl nakonec potrestán podmínkou pouze traťový komisař Petr Plášek. Bartončík následně avizoval, že už nikdy závodit nebude.

Advokát Michael Bartončík přichází k soudu před Andrejem Babišem a jeho manželkou Monikou Babišovou.

Expremiéra Andreje Babiše zastupují bratři Bartončíkovi v dotační kauze déle než zmiňovaný Eduard Bruna. Jak informoval server HlídacíPes.org, Babiš si jejich advokátní kancelář vybral už před pěti lety. A to nejen pro sebe. Josef Bartončík měl v kauze hájit někdejšího Babišova nejbližšího spolupracovníka Jaroslava Faltýnka, který byl policií sice obviněn, aktuálně ale v kauze figuruje v roli svědka. Josef Bartončík místo něj zastupuje před soudem Babišovu spoluobžalovanou Janu Nagyovou.

Dotační kauza ale nebyla jedinou, kdy Michael Bartončík pro Babiše pracoval. Je například podepsán i pod ústavní stížností 44 poslanců na novelu zákona o střetu zájmů z března 2017, která v médiích získala zkratku lex Babiš.

Kauza IT zakázek na ministerstvu

Že se velkých kauz nebojí, napovídají i další Bartončíkovy případy. Kromě Andreje Babiše zastupoval v kauze IT zakázek na ministerstvu práce a sociálních věcí tamního náměstka Jana Baláče (ČSSD), který čelil obvinění ze zneužití pravomoci a z pletich při zadávání veřejné zakázky. V kauze šlo konkrétně o IT zakázku na výplatu sociálních dávek, způsobená škoda tehdy dosahovala podle policie nejméně 555 milionů korun.

Babiš žádal soud, aby jeho syna vyšetřili psychiatři. Soudce to odmítl, expremiér v pátek nedorazí

Číst článek

Baláč nakonec souhlasil s dohodou o vině a trestu. Její součástí byla dvouletá podmínka, peněžitý trest půl milionu korun a pětiletý zákaz výkonu funkcí ve státní správě. Lze přitom hovořit o úspěchu advokáta Bartončíka.

Metanolová aféra

Michael Bartončík zastupoval také v roce 2012 opavskou společnost Fros ZPS, která se zabývá výrobou drogerie a autokosmetiky. Ale také chladicí kapaliny, vody do ostřikovačů, do kterých se přidává jedovatý metylalkohol. Firma čelila obvinění, že za celou aférou stojí ona. Jak se ale podařilo prokázat, společnost Fros sice s jedním z hlavních protagonistů kauzy Tomášem Křepelou spolupracovala, podíl na otravách ale nenesla.

Toflův gang

Společně s bratrem Josefem vystupoval také jako obhájce jednoho z členů skupiny takzvaného Toflova gangu Romana Procházky. Podle žaloby měla skupina, kterou většinově tvořili brněnští policisté, vydírat podnikatele na jihu Moravy. Gang si měl vytipovávat konkrétní osoby, na které vymýšlel křivá obvinění. Následně pak za úplatu nabízel, že případy policisté zametou pod koberec. Před soudem stálo 13 údajných členů gangu. Procházka sám byl odsouzen k pěti letům vězení za korupci. Josef Bartončík postup vyšetřovatelů kritizoval.

Kauza Cinol

V případu nelegální výroby alkoholu na Zlínsku, kterou soudy řešily mezi lety 2009–12, Michael Bartončík zastupoval bývalého šéfa Finančního ředitelství v Brně Miroslava Čáslavského. Ten měl údajně obžalovaným předávat informace o spolupráci policie s finančním úřadem. V kauze bylo souzeno 16 lidí, definitivně ji uzavřel v listopadu 2012 olomoucký vrchní soud, který Čáslavského zprostil obžaloby. Bartončíkovi se totiž povedlo v kauze zpochybnit možnost použití odposlechů, soud se tak při rozhodování nemohl o ně opřít. Obviněným přitom hrozily mnohaleté tresty.

Zastupování Romana Vaškůje

Stejně jako Eduard Bruna, i Michael Bartončík měl svůj podíl na obhajobě obžalovaných v takzvané kauze Čunek. Zastupoval totiž Romana Vaškůje, který společně s Petrem Šmiřákem čelil obvinění, že se v úplatkářské kauze měli pokusit ovlivnit Čunkovu sekretářku Marcelu Urbanovou, aby stáhla své obvinění právě vůči tehdejšímu vicepremiérovi Čunkovi. Trestní stíhání bylo nakonec zastaveno jako neúčelné, protože Vaškůj byl mezitím odsouzen vyšším trestem v kauze daňových úniků při obchodování s leteckým petrolejem.

Škodu, kterou měl státu způsobit, činila 157 milionů korun. Olomoucký vrchní soud ji uzavřel až na podzim 2019. Vaškůj byl odsouzen nejprve na devět let, později mu byla výše trestu snížená na 7,5 roku.

Chorvatská narkomafie

Michael Bartončík byl také právním zástupcem Pjetra Nikollaje, katolického Albánce z Chorvatska, který čelil v roce 2003 podezření z obchodu s drogami. Bartončík v procesu zpochybnil způsoby, jakými policie získávala důkazy. Nikollaj nakonec nikdy odsouzen nebyl, všichni svědci totiž odmítli proti Chorvatovi vypovídat.

Tomáš Pika Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme