Kromě filmových písní se do divadelní podoby dostala jedna, která se do filmu nevešla – Čechy krásné, Čechy vaše. „Navíc je tam třeba Chválím tě, Země má nebo Ať smolařům je hej,“ uvedl Svěrák.
Radnice Prahy 10 v těchto dnech uzavírá dlouhodobý průzkum a na jaře chce začít s rekonstrukcí. Prvním návštěvníkům by se měla vila otevřít na přelomu let 2026 a 2027.
George Santayana, americký filozof španělského původu, je autorem citátu: Ti, kdo si nepamatují minulost, jsou odsouzeni k tomu ji opakovat. Kdo to bude tentokrát?
Konstruktér svým důvtipem dokázal zabránit otravám plynem v českých koupelnách a na kontě má i další patenty. „Geniálně vystihl, že bude poptávka, a založil továrnu Karma v roce 1910,“ říká šéf muzea.
Karel Čapek zemřel 25. prosince 1938, jen pár měsíců před okupací zbytku Československa německými vojsky. Nad jeho hrobem pronesl dojemná slova i spisovatel Eduard Bass.
„Když se to narodilo, bylo to jenom takové bílé nic, do hrsti se to vešlo…“ S hlasem Karla Högera má Čapkovo nejslavnější dílo pro děti pravděpodobně spojené většina z nás.
Miroslav Donutil se po několika sezonách vrátil na divadelní jeviště. V novém nastudování hry Karla Čapka Bílá nemoc hraje Doktora Galéna i Maršála zároveň. Inscenaci režíroval Michal Dočekal.
Makak se někdy netrefí do ořechu, kameny třísknou o sebe a kus se ulomí. Podle studie mívají úlomky stejný tvar jako archeologické nálezy z doby kamenné, nástroje z pravěku staré až 3 miliony let.
Co spojuje spisovatele Karla Čapka a režiséra Karla Zemana? Animátor Aurel Klimt, který chce tyto velikány české kultury dostat do jednoho filmu s názvem „Válka s mloky“.
Roky vývoje a nejistý výsledek. I takové otázky musí řešit čeští počítačový vývojáři Amanita Design, kteří připravují novou hru „Phonopolis“. Kulisy si pro ni nejdříve vyrobily z kartonu.
Slavnostní předání ceny se uskuteční v pondělí 24. ledna v 17.00 v Divadle Archa. Laureát obdrží šek na 100 tisíc korun. Cenu Karla Čapka udílí České centrum Mezinárodního PEN klubu od roku 1994.
Švandovo divadlo na pražském Smíchově chystá unikátní novinku. V pátek 26. února uvede online premiéru první české hry, kterou napsala umělá inteligence.
Psal se rok 1920. Evropa byla těžce poznamenaná první světovou válkou a tehdy třicetiletému Karlu Čapkovi vyšla kniha, která změnila jeho kariéru: drama Rossumovi univerzální roboti neboli R.U.R.
Ve spisovatelově domácnosti se vystřídaly dva automobily Škoda - Popular a Rapid. Majitelkou byla Scheinpflugová, Čapek pro závažné onemocnění nezískal vůdčí list.
Představení připomíná nedávné 130. výročí narození autora hry. Důležité je ale podle autorů i téma hry. „Konflikty, které tam probíhají, jsou velmi současné,“ říká dramaturgyně divadla Věra Mašková.
O nekonečných možnostech žánru sci-fi a adaptování antiutopického románu Karla Čapka s britským scenáristou a porotcem letošního ročníku festivalu Future Gate Chipsem Hardym.
Texty mladšího ze slavných bratrů se kromě knižních vydání dočkaly mnoha jiných ztvárnění. Vedle divadelních a filmových lze najít i řadu rozhlasových úprav.
Společnost Ferdinanda Peroutky vyzvala středočeskou hejtmanku Jermanovou ke zveřejnění koncepce, s níž uspěla ve výběrovém řízení nová ředitelka Památníku Karla Čapka ve Strži u Dobříše Seidlová.
Svou kariéru začínal jako Honzík v pohádkovém seriálu Arabela. Natáčení probíhalo dva roky a za tu dobu se po boku největších televizních špiček naučil leccos.
Spisovatel zemřel 25. prosince 1938. Když 15. března 1939 začala německá okupace Československa, zazvonili u jeho manželky příslušníci gestapa. Dozvěděli se už jen to, že je Čapek mrtvý.