Spor o Dukovany: proti kroku soudu padne stížnost, zpoždění může stát podle Beneše stovky milionů
Společnost Elektrárna Dukovany II (EDU II), která má na starosti jaderný tendr, se určitě bude bránit proti předběžnému opatření, kterým Krajský soud v Brně zablokoval podpis finální dohody k Dukovanům. Brzy proto podá kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Novinářům to ve středu řekl šéf firmy Petr Závodský.
Společnost EDU II věří, že Nejvyšší správní soud rozhodne ve prospěch české firmy. Zároveň kvůli zdržení musí znovu požádat firmy KHNP a EDF o prodloužení jejich nabídek v tendru.
Zpoždění podpisu smlouvy na Dukovany o několik měsíců by znamenalo škody v řádech stovek milionů korun, upozornil ve středu generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. „Uděláme všechno pro to, aby zpoždění bylo co nejkratší,“ řekl šéf ČEZ.
Nabídka EDF na Dukovany? Já bych ji v životě nepodepsal, hodnotí šéf ČEZ Beneš
Číst článek
Zároveň dodal, že kontrakt nabízený francouzskou firmou EDF v tendru k Dukovanům by se nikdy nepodepsal. Nabídka od korejské KHNP byla podle Beneše výrazně lepší. Věří, že soud nakonec uzná správnost tendru.
„Francouzská společnost EDF není preferovaným uchazečem. To, co nám nabídli, já bych v životě nepodepsal. Nejsem představitel Elektrárny Dukovany II, ale tím vám odpovídám na to, jak dobrá nabídka to byla,“ řekl šéf ČEZ v rozhovoru pro Radiožurnál.
Beneš si podle svých slov nepřipouští, že by soud mohl celý tendr zrušit. Počítá ale s tím, že EDF využije veškerých možností, jak tendr zkomplikovat. Zkritizoval také některé výroky francouzské firmy k tendru, které zpochybňovaly vybranou nabídku KHNP jako nereálnou a dumpingovou.
Odmítl také, že by se při hodnocení nabídek na dostavbu Dukovan udělalo něco špatně.„EDF neměla nějaké horší zacházení. Tým, který vyjednával, vyjednával stejně se všemi. My máme čisté svědomí,“ zdůraznil Beneš.
Problémy kolem Dukovan
Brněnský soud v úterý předběžným opatřením zablokoval finální podpis smlouvy o stavbě jaderných bloků v Dukovanech mezi společností EDU II a vítězem tendru KHNP, ke kterému mělo dojít ve středu.
Učinil tak na návrh firmy EDF, která napadla žalobou rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Podle něj byl tendr v pořádku. Zákaz podpisu smlouvu platí až do rozhodnutí o žalobě společnosti EDF.
Dalo se čekat, že si neúspěšný uchazeč bude stěžovat. My tomu ale nahráli, říká Míl k dostavbě Dukovan
Číst článek
Jak rychle soud o celé žalobě EDF rozhodne či na kdy nařídí její projednání, v takto časné fázi řízení není možné předjímat, řekla v úterý zástupkyně mluvčí soudu Martina Charvátová.
Krajský soud podle EDU II ohledně předběžného opatření nedostatečně zvážil veřejný zájem na budoucím zajištění dostatku elektřiny v zemi, který je s celou dukovanskou zakázkou spojený.
„Naše zájmy, občanů České republiky i akcionářů jsou tím poškozeny,“ prohlásil Petr Závodský, šéf firmy EDU II, která má celý jaderný tendr na starosti a vlastní ji z 80 procent stát a z 20 procent společnost ČEZ.
Firma je tak přesvědčena, že soud v úterý nerozhodl správně a Nejvyšší správní soud, ke kterému podá kasační stížnost, rozhodne v její prospěch v co nejrychlejším termínu.
Stížnost musí podle správních lhůt podat do dvou týdnů, podle zástupců firmy by se tak mělo stát zřejmě během příštího týdne. Jak dlouho bude rozhodování Nejvyššího správního soudu o stížnosti trvat, není jasné.
Závodský zároveň zopakoval úterní výzvu společnosti k EDF, v níž francouzskou firmu vybídl ke zveřejnění její nabídky na stavbu jaderných bloků v Dukovanech. Trvá na tom, že vybraná nabídka korejské KHNP byla ve všech ohledech lepší. Zároveň také varoval, že v případě, že soud vyhodnotí žalobu Francouzů jako bezdůvodnou, bude česká firma vymáhat po EDF škodu. Francouzská firma to nekomentovala.
Smlouva s KHNP
Korejská společnost KHNP ve středu v Praze uzavřela první závazné smlouvy o budoucí spolupráci s českými firmami na stavbě jaderných bloků v Dukovanech.
Soud zablokoval podpis smlouvy k dostavbě Dukovan. EDF napadla rozhodnutí, že tendr vyhrála konkurence
Číst článek
Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) novinářům řekl, že kontrakty garantují 30procentní podíl českých firem na projektu. Celkový cíl 60procentního zapojení tuzemského průmyslu nadále platí.
KHNP loni uspěla v tuzemském jaderném tendru, vláda její nabídku upřednostnila před EDF. Dalšího uchazeče – Westinghouse – vyřadila ze soutěže už dříve. EDF i Westinghouse tendr napadly u antimonopolního úřadu, který se jím zabýval několik měsíců. Nakonec námitky zamítl, jeho předseda Petr Mlsna pak 24. dubna zamítl i rozklad firem.
První blok v Dukovanech by měl být hotový v roce 2036. Stavba nových jaderných bloků v Česku by měla být největší tuzemskou zakázkou v historii. Náklady při aktuálně preferované výstavbě dvou reaktorů v Dukovanech jsou při současných cenách 407 miliard korun.