Poskytnutí britských letounů Ukrajině by bylo nepraktické, říká Londýn. Výcvik trvá 35 měsíců

Poskytnutí britských bitevníků Ukrajině by bylo nepraktické kvůli dlouhému výcviku pilotů. Řekl to ve čtvrtek podle agentury Reuters mluvčí britského premiéra Rishiho Sunaka. Pilot se s takovým strojem naučí létat nejdříve za 35 měsíců, vysvětlil mluvčí praktické problémy. Předsedkyně Evropské komise ve čtvrtek oznámila, že v nizozemském Haagu vznikne mezinárodní středisko pro stíhání zločinů agrese na Ukrajině.

Londýn/Kyjev Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojenská pomoc spojenců Kyjeva se od začátku rozsáhlé ruské invaze na Ukrajinu stupňuje

Vojenská pomoc spojenců Kyjeva se od začátku rozsáhlé ruské invaze na Ukrajinu stupňuje | Zdroj: Profimedia

Británie tvrdí, že by nyní nebylo praktické posílat bitevní letouny na Ukrajinu kvůli jejich komplexnosti a délce výcviku.

„Budeme Ukrajincům nadále naslouchat a zvažovat, co je správné z dlouhodobého hlediska, ale – pokud to pomůže pochopit situaci – nejrychlejší výcvikový program pro nového pilota je přibližně 35 měsíců,“ řekl mluvčí novinářům.

Francie vyjednává s Ukrajinou o dodávce stíhaček Mirage. Paříž je zdrženlivá, Kyjev se chystá ,dorážet‘

Číst článek

Britský ministr obrany Ben Wallace ve středu řekl, že Británie se zatím definitivně nerozhodla, jestli Ukrajině pošle bojové letouny, a podotkl, že v tuto chvíli to nepovažuje za „správný postup“.

Vojenská pomoc spojenců Kyjeva se od začátku rozsáhlé ruské invaze na Ukrajinu stupňuje; země nejdříve dodávaly jen munici, ruční zbraně a vojenské vybavení. Nyní, po necelém roce od začátku války, oznámily Německo, Británie, Spojené státy a další země dodávky moderních tanků na Ukrajinu.

Jako další požaduje Ukrajina západní stíhačky. Jejich dodání vyloučil americký prezident Joe Biden, poměrně otevřeně se k věci však staví francouzský prezident Emmanuel Macron i polský premiér Mateusz Morawiecki. K poskytnutí bojových letounů Ukrajině vyzývá Sunaka například britský expremiér Boris Johnson.

Stíhání ruské agrese

V nizozemském Haagu vznikne mezinárodní středisko pro stíhání zločinů ruské agrese na Ukrajině. Oznámila to ve čtvrtek předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, která je na návštěvě v Kyjevě.

Good to be back in Kyiv, my 4th time since Russia‘s invasion.

This time, with my team of Commissioners.

We are here together to show that the EU stands by Ukraine as firmly as ever.

And to deepen further our support and cooperation.

07:58 – 02. 02. 2023

1638 11854

„Rusko se musí za své ohavné zločiny zodpovídat před soudem,“ řekla předsedkyně Evropské komise. Úkolem střediska v Haagu bude podle ní koordinovat shromažďování důkazů, na čemž nyní pracuje prokuratura Ukrajiny i Evropské unie.

‚V Rusku zločiny nikdo stíhat nebude.‘ Zřídit zvláštní mezinárodní tribunál ale není jednoduché

Číst článek

Středisko se tako stane součástí společného vyšetřovacího týmu, který podporuje unijní agentura pro justiční spolupráci Eurojust.

Evropská unie podle von der Leyenové už teď nutí Putina za „krutou válku“ zaplatit, ať už se jedná o omezení cen ropy, nebo jiné sankce.

„Rusko bude muset zaplatit za škody, které způsobilo, a bude muset přispět na obnovu Ukrajiny. S našimi partnery proto zkoumáme, jak využít ruský veřejný majetek ve prospěch Ukrajiny,“ dodala šéfka komise.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme