Izrael nakoupí 25 amerických stíhaček F-35 za tři miliardy dolarů. Bude jich mít celkem 75

Izrael schválil nákup dalších 25 amerických stíhaček F-35, transakce má hodnotu tři miliardy dolarů (asi 65 miliard korun). Oznámilo to v neděli izraelské ministerstvo obrany. Celkový počet těchto letadel v izraelských vzdušných silách tak stoupne na 75. Transakce bude podle ministerstva financována z balíku vojenské pomoci, který Izraeli poskytují Spojené státy, napsala agentura Reuters. O koupi letadel F-35 nyní uvažuje také Česká republika.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letoun F-35 na letecké základně Hatzerim v jižním Izraeli

Letoun F-35 na letecké základně Hatzerim v jižním Izraeli | Foto: Amir Cohen | Zdroj: Reuters

Letadla F-35 vyrábí americká zbrojovka Lockheed Martin. Izrael se stal první zemí mimo USA, která si tyto stíhačky pořídila. V květnu 2018 izraelské vzdušné síly uvedly, že Izrael se stal první zemí, která letoun F-35 použila v boji. V Izraeli je stroj známý pod hebrejským názvem Adir (Mocný), píše Reuters.

OVĚŘOVNA: Poslanec Růžička sdílel článek o nedostatcích F-35. Ten se ale nezakládal na pravdě

Číst článek

Ministerstvo v nedělní zprávě upozornilo, že zbrojovka Lockheed Martin a dodavatel motorů Pratt & Whitney se dohodli, že do výroby součástek pro letadla zapojí izraelské podniky.
Stroj Lockheed Martin F-35, jehož prototyp se poprvé vznesl do vzduchu 15. prosince 2006, se postupně stává novým standardem ve výzbroji USA a jejich spojenců.

České ministerstvo obrany nyní s USA jedná o pořízení 24 těchto stíhaček páté generace.
Americké ministerstvo zahraničí tento týden schválilo případný prodej letounů F-35 české armádě za odhadovanou cenu 5,62 miliardy dolarů (zhruba 122,5 miliardy korun).

České ministerstvo obrany uvedlo, že česká vláda dostane konkrétní návrh dohody na stůl do 1. října a následně rozhodne o jejím schválení či neschválení. Částka 5,62 miliardy dolarů podle ministerstva zahrnuje i náklady desetiletého životního cyklu stíhaček a představuje maximální finanční rámec pro případné uzavření smlouvy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme