Česko nakoupí dva transportní letouny za 11,3 miliardy korun. Uzavřelo smlouvu s brazilskou firmou

Ministerstvo obrany uzavřelo smlouvu na nákup dvou středních transportních letounů Embraer C-390 Millennium. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Celková cena zakázky včetně doplňkového vybavení umožňující hašení požárů nebo evakuaci zraněných je 11,3 miliardy korun bez DPH. První stroj by měli mít vojáci k dispozici příští rok, druhý by měla ČR obdržet v roce 2027 nebo 2028.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Embraer C-390 Millennium

Embraer C-390 Millennium | Zdroj: Reuters

Ministerstvo obrany zahájilo jednání s brazilskou společností Embraer loni na podzim, letos na začátku října nákup odsouhlasila vláda. Letouny lze využít mimo jiné k přepravě těžké vojenské techniky i osob.

Nákup podle ministerstva významně rozšíří schopnosti českého letectva. „Kromě samotného transportu i třeba v případě hašení požárů. Stroje budou také disponovat systémy vlastní ochrany pro operace v nebezpečném prostředí či moduly pro operace Search and Rescue,“ uvedl úřad.

3:01

Jak připravit občany na obranu Česka? Ministerstvo se chce zaměřit na školy i budoucí učitele

Číst článek

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) na začátku října uvedla, že ČR pořídí letouny za podobných podmínek jako jiné spojenecké země. Stejné nakupuje například Portugalsko, Maďarsko či Rakousko. Nad rámec samotných letadel obrana nakoupí i doplňkové vybavení, jako je právě modul pro hašení ze vzduchu, modul pro tankování za letu nebo modul pro transport pacientů.

Součástí zakázky je podle ministerstva také pořízení pozemního vybavení, počáteční dodávky náhradních dílů nebo školení personálu. V celkové částce 11,3 miliardy korun bez DPH je započítána také kurzová rezerva. DPH činí 21 procent, konečná cena by tak měla být podle výpočtu 13,7 miliardy korun.

Letoun, který je schopný vzletu a přistání na letištích s nezpevněnou dráhou, dokáže podle ministerstva transportovat až 26 tun nákladu, případně 80 cestujících nebo 64 plně vyzbrojených výsadkářů.

Ruský starosta odsouzený za korupci bude bojovat na Ukrajině. Ve vězení měl strávit 15 let

Číst článek

„Dolet se stejně jako u jiných transportních strojů liší v závislosti na hmotnosti přepravovaného materiálu či osob. Plně naložený letoun má dolet 2000 kilometrů, s nákladem 23 tun pak 2720 kilometrů a s nákladem 14 tun 5020 kilometrů. Maximální dolet pak činí 6000 kilometrů, při použití přídavných nádrží až 8000 kilometrů,“ sdělilo ministerstvo.

„Minulost i současnost nám jasně ukazuje, že armáda potřebuje mít schopnost přepravy osob a těžšího nákladu i na delší vzdálenosti. Evakuace z Afghánistánu či Súdánu jsou toho jasným důkazem. Jsem proto velmi ráda, že se nám podařilo pořídit našim vzdušným silám letouny, které jsou schopny tyto úkoly plnit,“ uvedla k nákupu Černochová.

Do zakázky bude zapojen český obranný průmysl, ministerstvo na začátku října se společností Embraer podepsalo dohodu o průmyslové spolupráci. „Celková výše programu je více než 82,3 milionu amerických dolarů (1,87 miliardy korun),“ uvedl úřad.

Na výrobě komponentů letounu se již podílí česká firma Aero Vodochody, vyrábí pro C-390 náběžnou hranu křídla, dveře, nákladní rampu a druhou část zadního trupu. Společnost Aero loni na podzim oznámila, že s brazilskou firmou Embraer podepsala dodatek, který prohlubuje a upřesňuje spolupráci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme